Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa
w Chorzowie

Aktualności

Wiadomości

Odeszli do wieczności

Sprawy pogrzebowe załatwiamy po uprzednim kontakcie telefonicznym 510-664-535  (czynny w godzinach 900-1700)

 

ODESZLI  DO WIECZNOŚCI:

 

MIESIĘCZNA MSZA ŚWIĘTA ZA WSZYSTKICH ZMARŁYCH W CZERWCU 2022 ROKU

ZOSTANIE ODPRAWIONA W SOBOTĘ 30 LIPCA O GODZ. 18.00

W KOŚCIELE ŚW. JÓZEFA W CHORZOWIE

Zapraszamy do wspólnej modlitwy ich najbliższych, krewnych i rodziny,

a także sąsiadów i znajomych.

 

 

+ 22.06.2022
śp. Erwin Kołodziej, lat 79
zam. ul. Podmiejska
pogrzeb 25.06.2022 (sobota), godz. 9.00

 

+ 23.06.2022
śp. Jan Tabor, lat 73
zam. ul. Niedźwiedzka (Zborowskie)
pogrzeb 28.06.2022 (wtorek), godz. 10.00

 

+ 20.06.2022
śp. Krzysztof Misiorowski, lat 44
zam. ul. Ligonia
pogrzeb 28.06.2022 (wtorek), godz. 11.00

 

+ 17.06.2022
śp. Szymon Pytel, lat 24
zam. ul. Krzyżowa
pogrzeb 29.06.2022 (środa), godz. 9.15

 

+ 24.06.2022
śp. Stefania Adamus z d. Wanderka, lat 90
zam. ul. Rymera
pogrzeb 30.06.2022 (czwartek), godz. 10.00

 

Nowa Parafialna Rada Duszpasterska

W ubiegłą niedzielę 12 czerwca odbyły się w naszej parafii bezpośrednie wybory sześciu członków nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, dziękujemy za odpowiedzialną postawę i chrześcijańską troskę o naszą Wspólnotę Parafialną.

W środę 15 czerwca czteroosobowa komisja wyborcza dokonała sprawdzenia i podliczenia głosów oraz sporządziła stosowny protokół, który został przyjęty przez proboszcza naszej parafii ks. dra Rafała Śpiewaka.

 

Do Rady Parafialnej głosami parafian wybrani zostali:

ULLMANN Joanna

KARAŚ Janusz

SAWICZ Katarzyna

ROBASZKIEWICZ Aleksandra

DUDA Hanna

GÓRALSKA Dorota

 

Skład Rady uzupełnią mianowani przez ks. Proboszcza:

Siostra Auxiliana

NAWROCKI Lucjan

DUBIEL Dariusz

SCELINA Miłosz

MIKA Tymoteusz

BAŁA Przemysław

 

Z urzędu w Radzie zasiądą także:

Ks. proboszcz Rafał ŚPIEWAK    (Przewodniczący Rady)

Ks. wikariusz Łukasz WALASZEK

Ks. wikariusz Adam SŁOTA

 

Ostatecznie nowa Rada Duszpasterska liczy w naszej parafii 15 osób.

 

Wybranym Radnym życzymy Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu swojej funkcji.

 

Oficjalne zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej i rozpoczęcie kadencji 2022-2027 odbędzie się we wrześniu br.

WYBORY DO PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ

Zgodnie z zarządzenie Metropolity Katowickigo z maja br. dziś we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji odbywają się WYBORY bezpośrednie do Parafialnych Rad Duszpasterskich.
Także w naszej wspólnocie parafialnej  po każdej Mszy św. przy głównym wyjściu z kościoła dyżuruje powołana przez Proboszcza komisja wyborcza, która udziela głosującym rad i informacji oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem samych wyborów. Każdy głosujący otrzyma specjalnie przygotowaną na tę okazję, opieczętowaną kartę wyborczą. Na karcie zamieszczonych zostało 12 nazwisk mieszkańców naszej parafii, którzy wolą współparafian, zostali wytypowani do reprezentowania ich w składzie Rady Parafialnej:

 1. BARSKI Henryk
 2. DUBIEL Dariusz
 3. DUDA Hanna
 4. GORCZOWSKI Łukasz
 5. GÓRALSKA Dorota
 6. KARAŚ Janusz
 7. ROBASZKIEWICZ Aleksandra
 8. SARAPATA Gabriela
 9. SAWICZ Katarzyna
 10. SCELINA Miłosz
 11. STOLKA Justyna
 12. ULLMANN Joanna

 Każdy z głosujących wybiera spośród przedstawionych na karcie wyborczej kandydatów DWA nazwiska, stawiając przy nich znak „X”. Jeśli na karcie wyborczej głosujący zaznaczy więcej niż dwa nazwiska, tylko dwa pierwsze będą uwzględnione przy podsumowaniu wyników wyborów.
Głosy oddane na kandydatów, którzy wcześniej nie znaleźli się na liście osób zgłoszonych do kandydowania, będą uznane za nieważne.
Wszystkie oddane głosy zostaną przez komisję w obecności Proboszcza podliczone.  Sześć osób, które otrzymały najwięcej głosów uzupełni gremium rady, do którego wejdą także osoby z tzw. „urzędu” oraz z „nominacji proboszcza”. Oddane karty wyborcze komisja zachowuje przez miesiąc. Pełne wyniki wyborów oraz wszystkie nazwiska osób, które zasiądą w Parafialnej Radzie Duszpasterskiej naszej parafii, po sporządzeniu stosownego protokołu, który każda parafia naszej archidiecezji przesłać musi do Kurii Metropolitalnej, zostaną podane do publicznej wiadomości w przyszłą niedzielę 19 czerwca. 
W przypadkach uzasadnionych zastrzeżeń co do formalnej poprawności przeprowadzonych wyborów odwołanie do Kanclerza Kurii Metropolitalnej można złożyć w ciągu dwóch tygodni od dnia wyborów.
Po ogłoszeniu wyborów do Rady jej nowi członkowie zastępują dotychczasowych członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
Serdecznie prosimy o przystępowanie do głosowania. Wybierzmy ludzi, którzy godnie będą nas reprezentować i którzy mogą wnieść w życie naszej wspólnoty świeżość i nowe pomysły. Pamiętajmy, że istnienie rady parafialnej, jej owocna i zaangażowana działalność, jest ogromnym wsparciem dla proboszcza. Nie ujmuje ona nic z jego odpowiedzialności za parafię, lecz sprawia, że w trudzie i ciężarze tej odpowiedzialności, proboszcz znajduje ludzi, którzy go wspierają w organizacji życia duszpasterskiego.

 

Pomoc dla Ukrainy

Jak pomóc Ukrainie i Ukraińcom? Wojna z Rosją trwa - Inżynieria.com

Po wieczornej Mszy św. w Środę Popielcową 2 marca br. odbyło się spotkanie wszystkich, którzy chcieli się włączyć w organizowanie pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Chodziło o wyznacznie kierunków działania i potrzeb „na już”, które jesteśmy w stanie - jako parafia - przygotować i potrzebującym przekazać. 
Został powołany 3-osobowy Parafialny Komitet Pomocy Uchodźcom, który koordynuje wszystko co dotyczy szeroko rozumianej pomocy uchodźcom i przyjmowania ich na terenie naszej parafii, miasta i diecezji. Do Komitetu zgłaszają się ludzie dobrej woli, którzy oferują pomoc nie tylko materialną (koce, pościele, łóżka rozkładane, materace, ręczniki, artykuły i ubranka dla dzieci, itp.), ale służą swoją pracą w przygotowywaniu miejsc dla potrzebujących. Na ul. 11 Listopada otrzymaliśmy gotowość oddania mieszkania, które wolontariusze odświeża, wyczyszczą i przygotują do natychmiastowego zasiedlenia. Otrzymaliśmy także gotowość oddania mieszkania dwupokojowego w Katowicach. Ofiarodawcy zajmą się wszystkimi opłatami. 
Wszyscy chętni do włączenia się w akcję pomocy Uchodźcom wojennym z Ukrainy proszeni są o kontakt z Parafialnym Komitetem Pomocy Ukrainie w składzie:
pani  JOANNA  tel.  505-071-844               pani  JUSTYNA tel.  697-157-540                     pan   MIŁOSZ tel.  505-576-454
można także pisać na adres

swjozefukraina@gmail.com

Wakacyjny porządek Mszy Świętych

W lipcu i sierpniu w naszym kościele obowiązywał będzie wakacyjny porządek Mszy świętych:

-       W tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 7:00.

-       W niedziele Msze św. odprawiane będą o godz.: 8:30, 10:30, 12:00, 17:00.

-       Msza św. chrzcielna w czasie wakacji odbędzie się tylko w niedzielę 24 lipca o godz. 12:00.

-       Spowiedź św. w soboty od godz. 17:30.

PARAFIALNY FESTYN RODZINNY

11 czerwca 2022 roku w godzinach 14.00-21.00 zapraszamy wszystkich na tegoroczny Festyn Parafialny, organizowany przez Parafię św. Józefa w Chorzowie.
Wystąpią m.in:
- Henryk Czich z zespołu Universe
- Animo Anima
- Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
- Świetlicowe Nutki z SP nr 1 w Chorzowie
- Misiaki i Milusińscy ze Studia Artystycznego BandaRabanda
- Chorzowskie szkoły i przedszkola

Naszą imprezę odwiedzą również służby mundurowe i ratownicze.

Gościem specjalnym podczas wydarzenia będzie sam Antoni Piechniczek!

Podczas festynu będzie funkcjonowała strefa gastronomiczna, animacje dla dzieci, stoiska z rękodziełami, na których każdy znajdzie coś dla siebie.

Od niedzieli, 29 maja będzie możliwość zakupu (w zakrystii oraz kancelarii) cegiełek okolicznościowych, z których dochód (jak i reszty atrakcji podczas festynu) zostanie w CAŁOŚCI przekazany na wsparcie uchodźców z Ukrainy oraz na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych młodzieży z naszej dzielnicy.

Do każdej zakupionej cegiełki jest przypisany drobny upominek, który można odebrać na wyznaczonym stanowisku podczas festynu, a ponadto na zakończenie wybierzemy szczęśliwe numerki, które otrzymają nagrody główne.

Więcej szczegółów na plakatach.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowy wikariusz

ks. Walaszek Łukasz    Dekretem Metropolity Katowickiego z dniem 19 lutego 2022 roku posługę duszpasterską w naszej parafii w charakterze wikariusza rozpoczął Ksiądz Łukasz WALASZEK. 
Urodził się 26 stycznia 1984 r w Bytomiu. Pochodzi z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie. Świecenia prezbiteratu przyjął 8 maja 2010 roku. dotychczas posługiwał w parafiach: św. Józefa w Katowicach -Józefowcu (2010-2013); św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich (2013-2014); Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach - Brynowie (2014-2019). Ostatnio kapelan Domu Generalnego Sióstr Boromeuszek w Wiedniu (2019-2022). W 2019 ukończył studia magisterskie z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2014 roku podjął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach. 
Czcigodny Księże Łukaszu!
Witomy u nos na Cwajce! Życzymy, aby czas tu spędzony był owocny w rozwoju duchowym zarówno Twoim, jak i naszym. Życzymy także, abyś czuł się u nas dobrze. Niech ten nasz chorzowski dom, stanie się również Twoim domem, który pokochasz. Niech nie zabraknie Ci tutaj ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia, zarówno od nas parafian, jak i ze strony naszych duszpasterzy tworzących tu silną wspólnotę kapłańską.
Życzymy również, by czas kapłańskiej posługi wśród nas był wypełniony łaską Bożą, sukcesami i umocnieniem w powołaniu. A gdyby czasem pojawiły się trudności i zwątpienie przypomnij sobie słowa „Zaufaj Panu! On sam będzie działał”.
Na powitanie pragniemy zakończyć fragmentem Pierwszego Listu św. Pawła do Tymoteusza: „Lecz ty wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, wierności i czystości”.
Księże Łukaszu! Pisz swoją historię w tym miejscu i kontynuuj dzieło duszpasterskie swoich poprzedników. 
                             Szczęść Boże!

Skutki wichury (30 I 2022)

Wichura w niedzielę 30 stycznia 2022 roku nie oszczędziła także terenu naszej parafii. Zotsał naruszony i uszkodzony przydrożny krzyż przy skrzyżowaniu ulic Opolskiej i Tęczowej, a na cmentarzu parafialnym powalone drzewo zniszczyło jeden nagrobek i uszkodziło poważnie kilka pomnikówó w polu XVI (pole za dolnym ujęciem wody)

 

Zdjęcia

 

 

Plan Mszy św. kolędowych

Kolęda 2021/2022

 

W tym roku odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii nie odbędą się w tradycyjnej formie. Aby zaznaczyć potrzebę wspólnej modlitwy i błogosławieństwa Waszych mieszkań zapraszamy na Msze św., które będą sprawowane od 27 grudnia 2021 do 30 stycznia 2022 r. codziennie (od poniedziałku do piątku) zgromadzimy się na wieczornej Eucharystii o godz. 18:00, podczas której Was i Wasze rodziny będziemy polecać Bogu. Pomodlimy się również za tych, którzy nie mogą przyjść.

27 XII            1800                ul. Opolska, Watoły

28 XII            1800                 ul. Św. Józefa

29 XII            1800                ul. Mariańska

30 XII            1800                ul. Nowaka 1, 3, 5 oraz numery parzyste

3 I                   1800                ul. Nowaka 7 i 9

4 I                   1800                ul. Rodzinna, Samarzewskiego, Tęczowa, Sąsiedzka

5 I                   1800                ul. Dombka, Rymera

10 I                1800                ul. Grunwaldzka, Św. Pawła

11 I                1800                ul. Krzyżowa numery nieparzyste i św. Wojciecha

12 I                1800                ul. Krzyżowa numery parzyste i Niedurnego 20 a-f

13 I                1800                ul. ks. Ficka, Świdra, Pudlerska, Ligonia, Mała

14 I                1800                ul. Polna, Krótka, Niedurnego 3 i 4, ks. Bończyka, Kalidego

17 I                1800                 ul. Miła, Stawowa, Kwiatowa, Sadowa

18 I                1800                ul. Łagiewnicka (w tym „Oswaldów Park”)

19 I                1800                ul. Rodziny Oswaldów

20 I                1800                ul. Okrężna, Gruntowa, Gościnna, Stacyjna, Ogrodowa

21 I                1800                ul. ks. Stabika, Nowa, Kruszcowa      

24 I                1800                ul. Katowicka 136-168 (parzyste)

25 I                1800                ul. Katowicka 120-134B (parzyste)  

26 I                1800                ul. Katowicka (nieparzyste)

27 I                1800                ul. 11 Listopada (nieparzyte)

28 I                1800                ul. 11 Listopada (parzyste)

29 I                1800                 pierwsza dodatkowa Msza św. kolędowa

30 I                1700               druga dodatkowa Msza św. kolędowa  

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas, który kochamy. Te święta są najpiękniejszymi chwilami w życiu. Jest wiele świecidełek i ozdóbek w tym czasie wokół nas, ale nie one spawają, że jest to czas wyjątkowy. Jest tak dlatego, że wszystko przenika prawda o niepojętej miłości Boga do człowieka. Bóg stał się człowiekiem. Fakt, że Stwórca przyjął na siebie nasze człowieczeństwo ma kolosalne znaczenie. W tym właśnie wyraża się istota naszej godności. Godność człowieka nie zależy od żadnych systemów społecznych czy politycznych, ani od zasobności portfela czy wykształcenia tylko od faktu, że każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga, w którym On ukrył swoje podobieństwo. 
Bóg stał się dzieckiem, aby nas ośmielić do zbliżenia się do Niego. Podejdźcie więc z ufnością do betlejemskiej stajenki żeby spojrzeć Bożej dziecinie w oczy. Zobaczcie, że jesteście kochani tacy jacy jesteście. Dotknijcie Boga w Eucharystii. Przeżycie te święta w wielkiej radości. Pomóc w tym może także bliskość innych ludzi. Współcześnie wiele sprawia, że stajemy się coraz bardziej oddaleni. Mimo tego że mamy do dyspozycji nowoczesną technologię komunikacji to nie sprzyja ona bliskości, ale oddaleniu. Pochłonięci przez świat wirtualny, uzależnieni od nowych mediów cierpimy na samotność w tłumie. W te święta ucieszmy się sobą na nowo. Przebaczmy sobie różne ułomności. Nikt z nas nie jest idealny. Wszyscy potrzebujemy wyrozumiałości i cierpliwości. 

Atmosferę domu tworzymy my sami. Postarajmy się by była jak najlepsza. Zapraszajmy się nawzajem. Już coraz więcej ludzi się zaszczepiło i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa spotkania są możliwe. Niech nasze spotkania wypełnia radość kolędowania i dzielenia się wiarą. Myślę, że wielu z nas nosi w sobie na nowo zachwyt wiary. Dzielmy się tym. Brońmy tego co kochamy! 

Najcenniejsze tradycje przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Na Śląsku zawsze to było bardzo ważne. Dlatego warto pielęgnować relacje międzypokoleniowe. Babcia, dziadek mają swoją historię, której warto posłuchać. Niech opowiadają jak przeżywali święta dawniej.

Jako Wasi duszpasterze chcemy Wam podziękować za okazywaną nam życzliwość. Życzymy Wam wewnętrznego pokoju, którego dawcą jest Książę Pokoju – Słowo, które stało się Ciałem. Niech nasza rodzina parafialna promieniuje entuzjazmem wiary  w całej okolicy i niech przyciąga na nowo do Boga tych, którzy osłabli w wierze. Zwłaszcza młodych ludzi. Niech w przyszłości ludziom nie zabraknie tych bezcennych tradycji i tego szczęścia, które płyną z świąt Bożego Narodzenia.

 

Ks. dr Rafał Śpiewak – proboszcz
Ks. Szymon Resiak
Ks. Adam Słota

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Chorzowie, siedziba: Chorzów, Łagiewnicka 17.