Ogłoszenia parafialne
Ogłoszenia 14-21 sierpnia 2022
XX NIEDZIELA ZWYKŁA
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na renowację południowo-zachodniej ściany probostwa.
O godz. 16.30 nieszpory niedzielne.
W poniedziałek UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. W polskiej tradycji nazywana jest ona Świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa w Eucharystii. Msze święte w tym dniu w porządku niedzielnym. Na każdej Mszy świętej pobłogosławimy przyniesione do kościoła zioła i kwiaty. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
O godz. 16.30 nieszpory maryjne.
W środę UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO JACKA ODROWĄŻA, prezbitera, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej. Urodził się w Kamieniu Śląskim na Ziemi Opolskiej ok. 1200 r. Pochodził z rodu szlacheckiego (rycerskiego) i był krewnym biskupa Odrowąża. Mianowany kanonikiem krakowskim, przebywał u biskupa Iwona. Towarzysząc mu w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. W 1222 r. przy kościele Świętej Trójcy w Krakowie ufundował klasztor. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Wyczerpany pracą misyjną zmarł w Krakowie w 1257 r. Jego relikwie spoczywają dziś w krakowskim kościele Świętej Trójcy. Kanonizował go Klemens VII w 1594 roku.
O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do świętego Józefa.
O godz. 17:30 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy.
W czwartek o godz. 19:00 w salce nad zakrystią trzecia nauka przedślubna.
W godz. 17:00 – 18:00 w kancelarii parafialnej dyżurował będzie prawnik. Informujemy, że w dwa następne czwartki prawnika nie będzie. Zapraszamy dopiero 8 września.
W sobotę wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, opata i doktora Kościoła. Jedynie 36 świętych kobiet i mężczyzn nosi godność Doktora Kościoła. Począwszy od XIII wieku papieże zaczęli wyróżniać świętych, których nauczanie w zakresie teologii czy duchowości odznaczało się wyjątkowością. Święci ci, mężczyźni i kobiety, otrzymywali oficjalny tytuł „doktora”. Rzeczownik ten odwołuje nas do łacińskiego źródłosłowu – czasownik „docere” oznacza „uczyć”. Św. Bernard jest czczony jako patron cystersów, Burgundii, Ligurii, Genui, Gibraltaru, Pelplina, a także pszczelarzy; wzywany jako opiekun podczas klęsk żywiołowych, sztormów oraz w godzinie śmierci.
W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
W tym dniu odbywa się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zapraszamy świat żeński naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.
Godne i częste przyjmowanie Komunii świętej domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa sierpień - miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
ogłoszenia 7-14 sierpnia 2022
Nasze myśli i spojrzenia wybiegają często w kierunku przyszłości. Słusznie postępujemy, ponieważ przyszłość budowana jest dniem dzisiejszym i z niego wyrasta. Niekiedy jednak stajemy bezsilni wobec problemów tego świata. Mamy wtedy świadomość, że nasza przyszłość nie zależy jedynie od nas. Teksty dzisiejszej liturgii mówią, że jest wśród nas Ten, który nasze słabości wziął na siebie i swym zmartwychwstaniem otworzył dla nas nowe życie. On przychodzi do nas z darem swego słowa i pokarmu.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby i funkcjonowanie naszej parafii.
O godz. 16.30 nieszpory niedzielne.
W poniedziałek (08.08) Wspomnienie św. Dominika Guzmana, prezbitera - wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów. Zakon dał Kościołowi wielu świętych jak np.: św. Tomasza z Akwinu, św. Alberta Wielkiego, papieża św. Piusa V czy św. Katarzynę ze Sieny. Zakon położył wielkie zasługi na polu nauki, wydając uczonych na skalę światową w dziedzinie teologii, biblistyki czy liturgii. Kiedy zostały odkryte nowe lądy, dominikanie byli jednymi z pierwszych, którzy na odkryte tereny wysyłali swoich misjonarzy.
We wtorek (09.08) Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) - współpatronki Europy, filozofa, karmelitanki, nawróconej na chrześcijaństwo w wieku 30 lat. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
W środę (10.08) Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika Kościoła rzymskiego - patrona ubogich, piekarzy, kucharzy, studentów i bibliotekarzy, a przede wszystkim - pszczelarzy; przyzywany także w chorobach reumatycznych i w czasie pożaru. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, oraz ich przykład rodzą następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.
O godz. 17:15 w kościele adoracja Wspólnoty Krwi Chrystusa. Jej członkowie adorować będą Najświętszy Sakrament i odmówią wspólnie koronkę i litanię do Krwi Chrystusa oraz przez kilka minut w ciszy oddają się kontemplacji Jezusa Eucharystycznego. Wspólnota serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.
W czwartek (11.08) Wspomnienie św. Klary, dziewicy, zafascynowanej życiem, które wybrał św. Franciszek. Poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia. Św. Klara jest patronką telewizji.
O godz. 19:00 w salce druga nauka przedślubna.
W godz. 17:00 – 18:00 w kancelarii parafialnej dyżurował będzie prawnik.
W piątek (12.08) Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy. Wspólnie ze św. Franciszkiem Salezym założyła kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w Polsce popularnie nazywany jest wizytkami.
W sobotę (13.08) Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera. Papież Poncjan wprowadził do liturgii: Confiteor - Spowiadam się..., Dominus vobiscum - Pan z wami oraz śpiew psalmów i recytacje.
W tym dniu przypada także DZIEŃ FATIMSKI. O godz. 19.00 nabożeństwo fatimskie z procesją dookoła kościoła. Podczas nabożeństwa zebrane zostaną ofiary na kwiaty do feretronu i ołtarzy.
W przyszłą niedzielę (14.08) XX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta specjalna przeznaczona będzie na remont południowo-zachodniej ściany probostwa.
Ogłoszenia 31 lipca - 7 sierpnia 2022
Mamy świadomość wielkich osiągnięć i materialnych zdobyczy ludzkości i jesteśmy z nich bardzo dumni. Niekiedy nawet zbyt wiele nadziei z nimi wiążemy. Bo przecież wszystko, co ziemskie, przemija i rozpada się w proch. Dlatego dzisiejsza Ewangelia przypomina o istnieniu bogactwa i skarbów, które nigdy nie giną. Skoro przyjęliśmy jej słowo i uwierzyliśmy mu, postępujmy zgodnie z zawartą w niej nauką. Wówczas będziemy gromadzić nieutracalne skarby. Ewangelia nazywa „głupcem” człowieka, który opływając w bogactwa jest nieczuły na potrzeby innych i głuchy na ich wołanie o pomoc. Taki człowiek nie gromadzi skarbów w niebie. A wszystkie inne - prędzej czy później - rozsypią się w proch.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłatę miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
Po mszach świętych odbywa się kwesta na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
O godz. 16.30 nieszpory niedzielne.
Po mszach świętych błogosławimy dziś pojazdy mechaniczne. Każdy kierowca otrzyma brelok z wizerunkiem św. Krzysztofa oraz logiem naszej parafii. Wszystkie breloki są takie same, dlatego prosimy nie wybierać.
Jutro rozpoczyna się sierpień, tradycyjnie już przeżywany w Kościele jako miesiąc trzeźwości. Przez wyrzeczenie się picia napojów alkoholowych chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.
W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.
W poniedziałek wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła - patrona spowiedników, teologów i adwokatów.
We wtorek wspomnienie NMP Anielskiej. 2 sierpnia 1216 r. papież Honoriusz III udzielił odpustu zupełnego wszystkim odwiedzającym asyski kościółek zwany Porcjunkulą, który św. Franciszek odbudował i przy którym później, w 1226 r., umarł. Odpustu Porcjunkuli udziela się co roku 2 sierpnia pod zwykłymi warunkami skruchy, spowiedzi, Komunii i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie swojego kościoła parafialnego, wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, przystąpienie do Komunii św. modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.
W czwartek wspomnienie św. Jana Marii Vianney’a, prezbitera - patrona proboszczów i wszystkich kapłanów. Tego dnia pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach.
W sobotę Święto Przemienienia Pańskiego.
Od godz. 7.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i starszych parafian.
O godz. 7.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa i okazja do spowiedzi świętej.
W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.
Ogłoszenia 24-31 lipca 2022
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
Dziś obchodzimy w Kościele powszechnym ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2021 roku. Przypada w niedzielę najbliższą liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa, czyli świętych Joachima i Anny - rodziców Maryi. Ma to być przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby i funkcjonowanie naszej parafii.
O godz. 16.30 nieszpory niedzielne.
W poniedziałek (25.07) Święto świętego Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem. Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
W tym dniu czcimy także świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.
We wtorek (26.07) Wspomnienie świętych Rodziców NMP Joachima i Anny - patronów rodzin chrześcijańskich. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków żyjących i powołanych już do wieczności.
W środę (27.07) Wspomnienie św. Pantaleona, męczennika - patrona lekarzy, położnych i chorych; orędownik w czasie bólu głowy. Jest jednym z 14 świętych wspomożycieli.
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.
O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.
O godz. 18.00 msza święta w intencji księdza Adama Słoty z okazji jego urodzin.
W czwartek (28.07) Wspomnienie św. Szarbela (Sarbeliusza) Makhlufa, prezbitera libańskiego. To pierwszy wyznawca pochodzący ze Wschodu, którego umieszczono wśród błogosławionych. Jest symbolem jedności Wschodu i Zachodu. Znakiem zjednoczenia, jakie istnieje między chrześcijanami całego świata. Jego przykład i wstawiennictwo są dzisiaj bardziej konieczne, niż były kiedykolwiek. Właśnie ten święty zakonnik z Annaya powinien służyć za wzór, ukazując nam absolutną konieczność modlitwy, praktykowania cnót ukrytych i umartwiania siebie.
W godz. 17:00 – 18:00 w kancelarii parafialnej dyżurował będzie prawnik.
W piątek (29.07) Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza. Pochodzili z Betanii, miasteczka położonego na wschodnim zboczu Góry Oliwnej, odległego od Jerozolimy o ok. 3 km drogi. Chrystus darzył ich swą przyjaźnią. Bardzo wiele razy gościł w ich domu. Św. Marta jest patronką gospodyń domowych, hotelarzy, kucharek, sprzątaczek i właścicieli zajazdów. Legenda prowansalska głosi, że po wniebowstąpieniu Jezusa Żydzi wprowadzili Łazarza, Marię i Martę na statek bez steru i tak puścili ich na Morze Śródziemne. Dzięki Opatrzności wszyscy wylądowali szczęśliwie u wybrzeży Francji, niedaleko Marsylii. Łazarz miał zostać pierwszym biskupem tego miasta, Marta założyła w pobliżu żeński klasztor, a Maria pokutowała w niedalekiej pustelni.
O godz. 16.30 Róża Rodziców zaprasza na Czuwanie Różańcowe, podczas którego odmówione zostaną wszystkie cztery części Różańca Świętego.
W sobotę (30.07) Wspomnienie św. Piotra Chryzologa, biskupa i doktora Kościoła. Był jednym z największych kaznodziejów V wieku. Zostawił po sobie blisko 376 kazań. Jest on wzywany w przypadkach wścieklizny i wysokiej gorączki.
Od godz. 17:30 okazji do Spowiedzi św.
W przyszłą niedzielę (31.07) XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na zapłatę miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
Po mszach świętych odbędzie się kwesta na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Po każdej mszy świętej niedzielnej – także w sobotę wieczorem – pobłogosławimy pojazdy mechaniczne i ich kierowców. Będziemy się modlić o bezpieczeństwo i roztropne wykorzystywanie dobrodziejstw techniki. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Zawsze przed wyruszeniem podróż módlmy się o jej bezpieczny przebieg. Niech nam nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Prosimy także o ostrożność przy poruszaniu się na naszym placu kościelnym.
Czym jest błogosławieństwo pojazdów?
- Błogosławieństwo pojazdów powinno być przede wszystkim dziękczynieniem składanym Bogu za to, że dał człowiekowi tak wielkie techniczne zdolności i możliwości.
- Następnie winno ono być prośbą Kościoła skierowaną do Boga, o Jego błogosławieństwo i ochronę dla ludzi, którzy będą owych pojazdów używali. Samochód nie uzyskuje przez błogosławieństwo jakichś szczególnych właściwości i nie staje się niezdolny do wypadku. Jest on poświęcone dla odpowiedzialnego, zgodnego z zamysłem Bożym użytku.
- Ostatecznie jest to błogosławieństwo, jak zresztą i inne błogosławieństwa, nie tyle martwych przedmiotów, ale osób, które danym pojazdem będą podróżować. Człowiek zaś używając ich powinien bardziej przybliżyć się do Boga.
Trwa czas wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Pamiętajmy o pracy rolników podczas żniw, szanujmy ich trud. Módlmy się o dobrą pogodę i obfite plony.
OGŁOSZENIA 17-24 lipca 2022
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
„Chrystus pośród was jest nadzieją chwały. Jego to głosimy” - w tych słowach zwraca się dzisiaj do nas św. Paweł. Także inne teksty tej niedzieli mówią o bliskości Boga wobec nas, o tym, że pochyla się nad naszym życiem i jest nim zainteresowany. Przyszedł do Abrahama, w postaci trzech osób, aby Go pocieszyć i przynieść mu pomoc. W swoim Synu, Jezusie Chrystusie, Bóg wszedł do domu Marii i Marty. Zbliża się także do nas i pragnie, abyśmy otworzyli przed Nim nasze serca, abyśmy Mu zaufali i powierzyli wszystkie sprawy dnia codziennego.
Dziękujemy za złożone dziś ofiary przeznaczone na renowację południowo-zachodniej ściany probostwa.
Zapraszamy dziś jeszcze na nieszpory o godz. 16:30.
W poniedziałek (18.07) Wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera. Chociaż żył w XV wieku, pozostaje bliski również dziś przez przykład swojego życia i wstawiennictwo u Boga, żywo doświadczane przez wiernych, także na początku XXI wieku. Był mocno związany z Krakowem, dlatego stał się patronem miasta Krakowa oraz społeczności akademickiej, zwłaszcza studentów. Uważamy go za szczególnego orędownika matek w stanie błogosławionym. Był i jest czczony również jako ten, który uprasza zdrowie ciężko i nieuleczalnie chorym.
W środę (20.07) Wspomnienie bł. Czesława, prezbitera - duchowego syna świętego Dominika, od którego przyjął habit dominikański.
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do świętego Józefa. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy dysponują czasem do wspólnej modlitwy do Patrona naszej parafii.
O godz. 17.30 nabożeństwo do matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W czwartek (21.07) Wspomnienie świętego Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła oraz św. Apolinarego biskupa i męczennika.
O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
Od 17:00 do 18:00 w kancelarii parafialnej można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać różne porady prawne.
W piątek (22.07) Święto św. Marii Magdaleny. Jest patronką kobiet szczerze pokutujących, uczniów i studentów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, właścicieli winnic, sprzedawców wina, bednarzy, tkaczy, rękawiczników, producentów perfum i pudru, dzieci mających trudności z chodzeniem; jest też wzywana w przypadku choroby oczu i niepogody.
W sobotę (23.07) Święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy. Założycielki Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela (Brygidek). Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest patronką Europy.
Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św.
W przyszłą niedzielę (24.07) XVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta potrzeby naszej parafii.
O godz. 12:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
W tym dniu po raz drugi obchodzimy w Kościele ustanowiony przez papieża Franciszka DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH. Temat wybrany przez Ojca Świętego na tę okazję brzmi: „Wydadzą owoc nawet i w starości”. To fragment Psalmu 92, konkretnie jego 15 werset. Hasło ma na celu podkreślenie, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych. Papież pisze w swoim orędziu: Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest okazją, by jeszcze raz z radością powiedzieć, że Kościół chce świętować razem z tymi, których Pan – jak mówi Biblia – „nasycił dniami”. Świętujmy go razem! Zachęcam was do ogłoszenia tego Dnia w waszych parafiach i wspólnotach; by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń. Odwiedzanie samotnych osób starszych to uczynek miłosierdzia naszych czasów!”.
Z racji trwających urlopów w lipcu i sierpniu na parafii przebywa zasadniczo tylko dwóch, a czasem wręcz jeden z kapłanów. Prosimy chętnych do skorzystania z sakramentu pokuty przed Mszą Świętą o wcześniejsze przychodzenie do kościoła (około 15 minut przed jej rozpoczęciem). Natomiast spowiedź okolicznościową (przed ślubem, pogrzebem, itp.) starajmy się odprawić w dni poprzedzające to wydarzenie przed jedną z Mszy św.
Ogłoszenia 10-17 lipca 2022
XV NIEDZIELA ZWYKŁA
Życie człowieka jest często przyrównywane do drogi, jaką przebywa. Nasz Pan i Bóg mówi, że przed każdym z nas stoją dwie drogi: droga miłości i droga nienawiści. Miłość jest życiem i niesie życie. Nienawiść niesie śmierć. Jest piekłem. Abyśmy umieli wybrać właściwą drogę, Jezus objawia nam prawdę o Bogu, który jest miłością. Kto pragnie miłości i uczy się kochać - ma życie w sobie. Trwa w Bogu, a Bóg w nim.
Dziękujemy za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące opłaty i utrzymanie naszej parafii. „Bóg zapłać” ofiarodawcom, którzy przekazują datki na konto parafialne.
Zapraszamy dziś jeszcze do wspólnej modlitwy o godz. 16:30 podczas niedzielnych nieszporów.
W poniedziałek (11.07) Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Paweł VI w 1964 roku obwołał św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora - Módl się i pracuj! - to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.
We wtorek (12.07) Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Jako kapelan cesarza Ottona III przebywał w Rzymie, gdzie wstąpił do benedyktynów. Papież Sylwester II wysłał go do Prus. W 1009 roku zginął w ziemi Jadźwinów, umęczony wraz z osiemnastoma towarzyszami. Pozostawił po sobie własnoręcznie zapisany żywot św. Wojciecha.
W środę (13.07) Wspomnienie świętych pustelników węgierskich Andrzeja Świerada - patrona młodzieży słowiańskiej - i Benedykta, którzy żyli na przełomie X i XI wieku i przez pewien czas przebywali w Tropiu nad Dunajcem z myślą o pociągnięciu tamtejszych mieszkańców do wiary chrześcijańskiej.
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Świętego Józefa.
W tym dniu przypada DZIEŃ FATIMSKI. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie, które odbędzie się po wieczornej mszy świętej. Odmówimy różaniec, a następnie przejdziemy z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Prosimy o zabranie ze sobą świec. Podczas nabożeństwa zebrana zostanie kolekta przeznaczona na kwiaty do feretronu i ołtarzy.
W czwartek (14.07) Wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera - patrona szpitali, chorych i służby zdrowia. W osobach najbardziej potrzebujących i cierpiących odkrył św. Kamil obecność Jezusa. Sam również doświadczył cierpienia, co w konsekwencji pomogło mu zrozumieć chorych, którym ofiarnie służył. Nie oszczędzał się w tej posłudze. Przypisuje mu się autorstwo piękniej modlitwy: Daj Boże, bym mógł umierać z rękami zniszczonymi przez miłosierdzie.
Od 17:00 do 18:00 w kancelarii parafialnej można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać różnego rodzaju porady prawne.
W piątek (15.07) Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. Był jednym z najwybitniejszych teologów średniowiecza. Jest patronem matek oczekujących potomstwa.
Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonki przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej.
W sobotę (16.07) Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel nazywane inaczej wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej. Będzie to dla nas dobra okazja do poznania historii szkaplerza Najświętszej Maryi Panny i podjęcia decyzji o jego noszeniu, a być może do poznania zakonu karmelitańskiego, szerzącego nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej.
Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.
W przyszłą niedzielę (17.07) XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na renowację południowo-zachodniej ściany probostwa. W ubiegły poniedziałek ks. proboszcz podpisał w Urzędzie Miasta stosowne dokumenty, które pozwolą pozyskać dotację na ten cel. Jednocześnie umowa poszerzyła zakres prac renowacyjnych o wymianę dachówki na przybudówce z garażami. Wybraliśmy także firmę, która podejmie się kompleksowych prac remontowo-renowacyjnych. Rozpoczęcie robót już w sierpniu br.
W kancelarii parafialnej można składać intencje mszalne, które odprawią nasi duszpasterze w czasie swoich urlopów. Jest to forma utrzymania kapłanów, którzy służą nam przez cały rok.
Zapraszamy na 46. Chorzowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę w dn. 26-30 sierpnia. Tradycyjnie idziemy pieszo 3 dni z noclegami w Świerklańcu i Woźnikach. Po dwóch dniach w Częstochowie, gdzie przeżywamy „Dzień Chorzowski” (z mieszkańcami i duszpasterzami naszego miasta) oraz prowadzimy całonocne czuwanie w kaplicy cudownego obrazu; następnie wracamy autokarem do Piekar i pieszo do Chorzowa. Koszty pielgrzymki w tym noclegu, transportu bagażu i autokaru wynoszą 140 zł. Istnieje również możliwość dojazdu autokarem na tzw. „Dzień Chorzowski” oraz ewentualne dołączenie się do nocnego czuwania. Zapisy i więcej informacji w kancelarii parafii św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Wolności 51 lub u ks. Karola Faja. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zapisywanie się.
Rozpoczęły się wakacje, synod diecezji przypomina rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie, obozy letnie, by kierowali do organizatorów pisemne żądanie, by ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, szczególnie udziału we Mszy św. niedzielnej.
Dla wielu lipiec to czas wypoczynku. Nie ma jednak wolnego od okazywania miłosierdzia. Obyśmy chętnie naśladowali dobrego Samarytanina.
Ogłoszenia 3-10 lipca 2022
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na potrzeby Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
O godz. 16:30 nieszpory niedzielne.
W środę wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.
O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W piątek wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera.
O godz. 17.15 adoracja Wspólnoty Krwi Chrystusa. Zapraszamy do udziału i wstępowania do Wspólnoty.
Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
W kancelarii parafialnej można składać intencje mszalne, które odprawią nasi duszpasterze w czasie swoich urlopów.
Ogłoszenia 26 czerwca - 3 lipca 2022
XIII NIEDZIELA ZWYKŁA
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
Dziś po Mszach świętych odbywa się comiesięczna kwesta na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.
O godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory niedzielne. Zachęcamy do udziału w tej wieczornej modlitwie Kościoła, również w czasie wakacji.
Od poniedziałku obowiązywał będzie WAKACYJNY PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH.
W tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 7:00 w krypcie, a w każdą niedzielę Msze św. odprawiane będą o godzinie: 8:30, 10:30, 12:00, 17:00.
W środę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Wierni, którzy w tym dniu z pobożnością posługują się jakimś przedmiotem kultu religijnego, na przykład krzyżem lub różańcem, poświęconym przez papieża lub biskupa, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W czwartek o godz. 18.45 odbędzie się w kościele nauka przedchrzcielna.
W tym tygodniu przypada PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8:00 Msza św. w intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W sobotę od godz. 7.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i seniorów naszej parafii.
Od maja do września trwa w naszej parafii cykl pięciu pierwszych sobót miesiąca. O godz. 7.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa.
Od godz. 7.30 okazja do Spowiedzi św.
Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
W kancelarii parafialnej można składać intencje mszalne do odprawienia przez kapłanów podczas ich urlopów.
OGŁOSZENIA 19-26 czerwca 2022
XII NIEDZIELA ZWYKŁA
Tym, co czyni nasz krzyż ciężkim w dźwiganiu, nie jest rodzaj i forma cierpienia, ale nasza niezdolność do przyjęcia trudu. Jaki jest nasz krzyż w tym momencie? Najlepszy jaki możemy mieć. Jest zrobiony specjalnie dla nas, na nasze siły i wytrzymałość. Niech Eucharystia, w której uczestniczyliśmy, umocni nas w codziennym dźwiganiu naszego krzyża.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary na zapłatę miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Dziękujemy także za wpłaty na parafialne konto bankowe oraz przekazywane indywidualnie.
Mszą św. o godz. 12:00 zakończymy rok szkolny i katechetyczny 2021/2022. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji.
Dziś w katowickiej archikatedrze obchody 100. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Rozpoczęcie uroczystą Mszą św. o godz. 10:30 sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Po niej na katowickim rynku zaplanowana jest rekonstrukcja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic (około godz. 12.00). A w godz. 20:00-22:00 na placu przed archikatedrą odbędzie się uroczyste otwarcie Panteonu Górnośląskiego, połączone z koncertem, na którym wystąpią: Dżem, Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina oraz Kasia Grzesiek.
Trwa tradycyjna Oktawa Bożego Ciała. Zapraszamy na nabożeństwa do Serca Pana Jezusa i procesje teoforyczne dookoła kościoła – dziś o godz. 16:30, a od poniedziałku do czwartku o godz. 17:30. Dziękujemy za Boże miłosierdzie i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w codziennych troskach.
W poniedziałek (20.06) O godz. 18:00 w naszym kościele Msza św. za poległych powstańców śląskich oraz o pokój na świecie z okazji 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą.
We wtorek (21.06) Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika, patrona studiującej młodzieży katolickiej.
O godz. 18.45 katecheza dla dorosłych.
W środę (22.06) Wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa oraz wspomnienie świętych męczenników Jana Fischera, biskupa - patrona prawników i Tomasza More`a - patrona mężów stanu i polityków.
O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do św. Józefa.
O godz. 18:45 Krąg Biblijny.
W czwartek (23.06) Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Narodzenie św. Jana Chrzciciela poprzedziło narodziny Zbawiciela. Jan był ostatnim z proroków Starego Testamentu i jednocześnie pierwszym świętym Nowego Testamentu, którego śmierć w obronie prawdy i moralności była również zapowiedzią zbawczej śmierci Jezusa. Wielkość Jana, 'największego spośród narodzonych z niewiasty', może być właściwie odczytana tylko w świetle życia Chrystusa, który sam jest prawdziwą światłością świata. Św. Jan jest jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce.
O godz. 19:00 w salce nad zakrystią trzecia nauka przedślubna.
W tym dniu przypada DZIEŃ OJCA. Naszymi modlitwami obejmujemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny. Ojciec jest wzorem, jakby matrycą dla swojego dziecka, bez względu na to, czy jest ono tego świadome, czy nie. Ojciec może nauczyć swoje dziecko, co jest naprawdę w życiu ważne, pokazując na własnym przykładzie uczciwość, pokorę, odpowiedzialność i sprawiedliwość.
W piątek (24.06) Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po raz 28. w tym dniu obchodzimy ustanowiony z inicjatywy papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nie zapominajmy, że ci, którzy nam posługują przy ołtarzu i w konfesjonale, zostali z ludu wzięci i do ludu posłani, dlatego tym bardziej są narażeni na ataki złego ducha, dlatego też potrzebują naszego duchowego wsparcia i modlitwy. Dzień ten ma uświadomić wiernym ich odpowiedzialność za jakość powołań kapłańskich i zachęcić do modlitwy za pasterzy. Jedną z form stałej modlitwy jest „duchowa adopcja” kapłanów tzw. margaretka.
O godz. 16:00 czuwanie różańcowe, podczas którego odmówimy wszystkie cztery części Różańca Świętego.
O godz. 17:30 nabożeństwo czerwcowe.
O godz. 19:00 Msza św. w krypcie dla młodzieży oazowej i Oazy Rodzin naszej parafii na zakończenie roku formacyjnego.
Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W sobotę (25.06) Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św.
W przyszłą niedzielę (26.06) XIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona na potrzeby Stolicy Apostolskiej (tzw. Świętopietrze). Po każdej Mszy św. odbywać się będzie comiesięczna kwesta na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
W kancelarii parafialnej można składać intencje mszalne do odprawienia przez kapłanów wyjeżdżających na urlopy.
Przypominamy, że w lipcu i sierpniu w naszym kościele obowiązywać będzie WAKACYJNY PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH. W tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 7:00 w krypcie, a w każdą niedzielę Msze św. odprawiane będą o godzinie: 8:30, 10:30, 12:00, 17:00. Nie będzie zatem mszy o godz. 9:00 i 15:00 (wrócą od września). Msza św. chrzcielna w czasie wakacji tylko 24 lipca o godz. 12:00.
OGŁOSZENIA 12-19 czerwca 2022
UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
W dzisiejszą niedzielę oddajemy cześć Bogu Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, a więc Trójcy Świętej. W Jej imię jesteśmy ochrzczeni, tzn. mamy w sobie Boże życie, należymy do Boga i jesteśmy Jego dziećmi.
Dzisiejszą uroczystością kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Drugie przykazanie kościelne nakazuje „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. Nałożenie obowiązku, by przystąpić do sakramentu pokuty i Eucharystii w okresie Wielkanocnym, jest zachętą do pełnego udziału chrześcijanina w misteriach paschalnych, które stanowią centrum naszej wiary, ale jest także znakomitą okazją do mobilizacji człowieka do pracy nad sobą w realizacji chrześcijańskiego powołania. Wyznacza nam pewne minimum. Człowiek, który jednak pragnie wzrastać w życiu duchowym, winien znacznie częściej przystępować do spowiedzi św. Nie powinniśmy poprzestawać w tym względzie na minimum.
„Bóg zapłać” za ofiary składane dziś na mszach oraz przekazywane na konto parafialne na renowację południowo-zachodniej ściany probostwa. Msza św. za wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów naszej parafii zostanie odprawiona na zakończenie tegorocznej procesji Bożego Ciała.
Dziś w naszej parafii odbywają się wybory do Rady Parafialnej. Przy głównym wyjściu z kościoła dyżuruje powołana przez Proboszcza komisja wyborcza, która udziela głosującym rad i informacji oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Każdy głosujący otrzyma opieczętowaną kartę wyborczą, na której jest 12 nazwisk kandydatów do Rady.
Głosujący wybiera DWA nazwiska kandydatów, stawiając przy nich znak „X”. Sześć osób, które otrzymają najwięcej głosów uzupełni gremium rady, do którego wejdą także radni z tzw. „urzędu” oraz z „nominacji proboszcza”. Wyniki dzisiejszego głosowania zostaną ogłoszone zostaną w przyszłą niedzielę 19 czerwca.
W poniedziałek (13.06) Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera. Jest patronem: ubogich, narzeczonych i małżeństw oraz orędownikiem w poszukiwaniu zagubionych rzeczy i osób.
W tym dniu przypada DZIEŃ FATIMSKI. Po Mszy św. wieczornej, czyli ok. godz. 18:45 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie i procesję „światła” z figurą Matki Bożej Fatimskiej dookoła kościoła. Podczas nabożeństwa zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych.
W środę (15.06) Wspomnienie błogosławionej Jolanty, zakonnicy, wielkiej opiekunki biednych i ubogich. Przed wstąpieniem do zakonu żyła w małżeństwie i wzorowo wychowała dzieci. Wraz ze swoim mężem, księciem kaliskim Bolesławem pobożnym, fundowała klasztory franciszkańskie oraz opiekowała się biednymi. O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.
W czwartek (16.06) UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA - BOŻE CIAŁO. W naszym kościele w tym dniu Msze św. odprawiane będą o godz.: 7:30, około 10:00 (po procesji), 12:00, 15:00 i 17:00.
Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na przeprowadzenie elektrycznych robót pomiarowych w naszym kościele. Raz na pięć lat każda parafia zobowiązana jest przeprowadzić pomiary rezystacji izolacji w kościele, badanie pętli zwarcia i wyłączników RCD. Przeprowadzać je może tylko uprawniona firma, która posiada potrzebne certyfikaty. Na początku czerwca w naszym kościele wykonaliśmy wszystkie szczegółowe pomiary, zakończone wydaniem stosownego protokołu i książki prac. Nasza świątynia została dopuszczona do użytku po linii elektrycznej na następne 5 lat. Koszt wykonania prac pomiarowych przez firmę zewnętrzną to wydatek dla parafii 4 tysięcy złotych.
Tegoroczna trasa procesji Bożego Ciała przejdzie przez Osiedle „Pnioki”. Wyjdziemy z kościoła około godz. 8:30 i przejdziemy przez plac kościelny na ul. Mariańską do kapliczki maryjnej, gdzie będzie 1 ołtarz. Następnie dalej ul. Mariańską na ul. Rodzinną i przez ul. Tęczową do krzyża na ul. Opolskiej, gdzie będzie 2 ołtarz. Potem pójdziemy ul. Opolską do budynku Poczty do 3 ołtarza, następnie ul. Janasa i Mariańską na plac kościelny, gdzie usytuowany będzie ostatni 4 ołtarz. Na zakończenie przejdziemy do naszego kościoła na uroczystą Mszę św. około godz. 10:00.
Procesja ma wielkie znaczenie, gdyż jest: jawnym wyznaniem wiary; oznaką jedności Kościoła, którego wszyscy chrześcijanie są członkami; budzi i podnosi w uczestnikach ducha modlitwy; przypomina, że życie doczesne jest pielgrzymką do ojczyzny niebieskiej.
Zapraszamy do włączenia się w przygotowanie poszczególnych ołtarzy. W tej sprawie prosimy o kontakt: 1 ołtarz - ks. Adam, 2 ołtarz - szafarze, 3 ołtarz - ks. Łukasz i 4 ołtarz - ks. Proboszcz. Zachęcamy także do udekorowania naszych okien, balkonów i domów, dając w ten sposób świadectwo naszej wiary. Ale zadbajmy również o czystość naszej duszy i o wzajemne pojednanie w rodzinach.
Od 17 do 24 czerwca br. trwać będzie Oktawa Bożego Ciała. W tych dniach codziennie o godz. 17:30 nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i procesja teoforyczna dookoła kościoła. Zapraszamy na te nabożeństwa wszystkich parafian, a szczególnie tegoroczne dzieci komunijne.
W piątek (17.06) Wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika. Heroizm miłości Brata Alberta przejawiał się w tym, że zapominając o samym sobie wspierał potrzebujących. Pozwólmy Bogu wytyczać linie naszego życia. Jedna z nich jest zawsze pewna: winniśmy stawać się braćmi potrzebujących i przychodzić im z pomocą.
Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7:00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek w kościele. Po Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego
W sobotę (18.06) O godz. 10:00 w naszym kościele Msza św. w języku niemieckim za wszystkie ofiary obozu pracy w Świętochłowicach-Zgodzie. O godz. 17:00 okazja do Spowiedzi św.
W przyszłą niedzielę (19.06) XII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
O godz. 12:00 odprawiona zostanie Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego 2021/2022. Zapraszamy więc wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkół do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za miniony rok edukacji. Tym samym nie będzie już tradycyjnej mszy o godz. 8:00 w dniu zakończenia roku w szkołach.
W lipcu i sierpniu w naszym kościele obowiązywać będzie WAKACYJNY PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH. W tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 7:00 w krypcie, a w każdą niedzielę Msze św. odprawiane będą o godzinie: 8:30, 10:30, 12:00, 17:00. Nie będzie zatem mszy o godz. 9:00 i 15:00 (wrócą od września). Msza św. chrzcielna w czasie wakacji tylko 24 lipca o godz. 12:00.