Ogłoszenia parafialne
IV NIEDZIELA ZWYKŁA - 29 stycznia
Dzisiejsza Ewangelia przekazuje nam słowa błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa nad Jeziorem Galilejskim. W pierwszym z nich Zbawiciel nazywa błogosławionymi „ubogich w duchu”. Ubogim w duchu jest każdy, kto w głębi serca jest przeświadczony, że Bóg tak bardzo jest mu potrzebny, jak ciału potrzebne są: chleb, woda i powietrze.
Gościmy dziś w naszej parafii ks. Pawła CZYRNIKA, notariusza Sądu Metropolitalnego, rezydenta w parafii św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach, który głosi Słowo Boże w ramach przygotowania naszej parafii do wizytacji kanonicznej. Przeżywać ją będziemy w dniach 24-26 lutego. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżycia tego ważnego wydarzenia w życiu naszej parafii.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
Po Mszach świętych odbywa się kwesta na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.
W poniedziałek o godz. 18:45 w kościele spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Wczesnej i Pierwszej Komunii Świętej.
We wtorek wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera - patrona młodzieży, młodych robotników i rzemieślników. Aby zapewnić stałą pieczę nad młodzieżą, założył dwie rodziny zakonne: Salezjanów oraz zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych.
W środę wspomnienie św. Brygidy z Kildare, dziewicy. Jest uważna za współapostołkę i patronkę Irlandii (obok św. Patryka i św. Kolumbana Starszego) oraz za matkę życia zakonnego na tej wyspie. Czczona jest jako opiekunka pracujących na roli. Do dzisiaj żywa jest w Irlandii tradycja plecenia na 1 lutego wiklinowych krzyży świętej Brygidy, które mają chronić domy, a zwłaszcza zawartość spiżarni. Domy i drzewa przy nich ozdabiane są wstążkami, które - według podań - dotyka Patronka wędrująca tego dnia po Irlandii.
Po Mszy świętej o godz. 8:00 nabożeństwo wotywne do św. Józefa.
O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
O godz. 18:45 krąg biblijny.
W czwartek Święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane w tradycji Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od niepamiętnych czasów czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia przez Maryję Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej (w niektórych rejonach dzień ten zwano świętem Symeona). W Jerozolimie święto obchodzono już w V wieku. Odbywała się wtedy procesja ze świecami.
Msze święte o godz. 8:00, 9:30, 16:30 i 18:00.
Tego dnia na liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie - Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
Na Mszy świętej o godz. 18:00 dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii św. poświęcimy świece komunijne.
Z inicjatywy św. Jana Pawła II Święto Ofiarowania Pańskiego jest także po raz 26. Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne, dlatego kolekta tego dnia przeznaczona będzie na ten cel. Coraz więcej świeckich zwraca się do sióstr z prośbą o modlitwę - modlą się one i w ten sposób uczestniczą duchowo we wszystkich wydarzeniach spoza klasztornych murów, zaś świeccy troszczą się o ich potrzeby. Jest to więź obopólna. Sytuacja materialna zakonnic żyjących za klasztornymi murami jest od kilkunastu lat tak samo trudna, a nawet się pogarsza. Najdotkliwszym problemem są rachunki za elektryczność, gaz, opał, wodę. A jeśli wspólnota mieszka w zabytkowym klasztorze, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Siostry, choć pracują zarobkowo - haftują szaty liturgiczne, wypiekają komunikanty, tłumaczą, pracują w przyklasztornych sadach i warzywnikach, nie są w stanie zarobić na płacenie rachunków i niezwykle kosztowne remonty. Dlatego potrzebna jest obopólna solidarność tych, co żyją w świecie i tych, co są za klauzurą.
Święta Penitencjaria na mocy specjalnego indultu Stolicy Apostolskiej udziela w tym dniu Członkom Żywego Różańca odpustu zupełnego.
Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. Podczas Mszy św. o godz. 8:00 będziemy prosić dobrego Boga, aby nie brakowało w tych trudnych czasach Kościołowi głosicieli słowa Bożego i szafarzy sakramentów łaski.
O godz. 18:45 nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych.
O godz. 19:00 pierwsza nauka przedślubna.
W piątek wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika - patrona kamieniarzy, dobrej pogody, opiekuna zwierząt domowych i chorych na gardło, a także przyzywanego w czasie krwotoku.
Na zakończenie każdej Mszy świętej udzielimy błogosławieństwa św. Błażeja. To prastary zwyczaj modlitwy kapłana trzymającego wokół karku wiernego „błażejkę” (dwie skrzyżowane świece w połowie ze sobą związane) i proszącego Boga za przyczyną św. Błażeja o oddalenie chorób gardła i wszelkiego innego zła.
Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. Zachęcamy do pierwszopiątkowej Komunii świętej wynagradzającej przez kolejne dziewięć miesięcy, za której wypełnienie Pan Jezus obiecuje łaskę miłosierdzia w ostatniej godzinie życia.
O godz. 8:00 Msza święta w intencji czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego.
O godz. 18:00 Msza święta szkolna w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców.
W sobotę wspomnienie św. Marii de Mattias, dziewicy - założycielki Zgromadzenia Adoratorek Przenajdroższej Krwi, które dało początek parafialnym wspólnotom Krwi Chrystusa.
Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA.
Od godz. 7:00 odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i seniorów naszej parafii, którzy nie mogą już sami przychodzić do kościoła. Prośbę o przyjście kapłana prosimy zgłaszać w kancelarii parafialnej. Można także poprosić o przynoszenie przez szafarzy Komunii świętej w każdą niedzielę.
O godz. 8:00 Msza św. w intencji Koła Różańcowego.
Od godz. 17:00 okazja spowiedzi świętej.
W przyszłą niedzielę (V NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ) kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
III NIEDZIELA ZWYKŁA - 22 stycznia
W 732 roku przed narodzeniem Chrystusa Galilea, którą zamieszkiwały pokolenia Zebulona i Neftalego, dostała się pod panowanie asyryjskie. Ten czas prorok Izajasz nazywa „czasem mroku”, a o ludziach przeżywających niewolę mówi jako o narodzie kroczącym w ciemnościach. Tym też ludziom prorok zapowiada, że ujrzą światłość wielką, która nad nimi rozbłyśnie. Na Jezusie spełnia się zapowiedź proroka Izajasza. Niech w przeżywaną dziś NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO słowa Zbawiciela staną się także światłem naszego życia.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na zakup opału.
Dziś jeszcze serdecznie zapraszamy na godz. 16.30 na nieszpory niedzielne.
We wtorek wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. Wspólnie ze św. Joanną de Chantal założył Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny tzw. wizytek. Jest patronem dziennikarzy, pisarzy i prasy katolickiej. Co roku w dzień wspomnienia św. Franciszka Salezego Papież ogłasza orędzie na Światowy Dzień Społecznego Przekazu. W Polsce ten dzień jest obchodzony w trzecią niedzielę września.
W środę Święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła - patrona podróżników, marynarzy i tkaczy. Prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak św. Paweł, powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, kroczyć wiernie po drogach wiary, co więcej - nieść ją innym, świadczyć mężnie o Chrystusie - Zbawicielu świata.
Po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo do św. Józefa.
O godz. 17.30 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy.
W czwartek wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa.
W tym dniu 39. rocznicę urodzin obchodził będzie wikariusz naszej parafii ks. Łukasz Walaszek. Zapraszamy na Mszę św. w jego intencji o godz. 18.00.
Także w tym dniu pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radość i smutki” będziemy przeżywać 23. Dzień Islamu W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE. Ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2001 roku Dzień Islamu ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości, które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii.
W piątek wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, który podjął się odnowienia Zgromadzenia Marianów oraz założył Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, tzw. eucharystek.
O godz. 16.30 w naszym kościele odbędzie się Czuwanie Różańcowe (pierwsze odbyło się 31 stycznia 2014 roku). Polega ono na odmówieniu wszystkich czterech części różańca św. za jednym razem.
W sobotę wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła - patrona szkół katolickich.
Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św.
O godz. 18.00 miesięczna Msza św. za zmarłych w grudniu parafian oraz pochowanych na naszym cmentarzu a pochodzących z innych parafii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziny, znajomych, a także sąsiadów tych zmarłych.
W przyszłą niedzielę (IV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ) kolekta przeznaczona będzie na zapłatę miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
Po każdej Mszy św. odbędzie się nasza comiesięczna kwesta na pomoc uchodźcom i mieszkańcom objętej wojną Ukrainy. „Bóg zapłać” za Waszą troskę i wrażliwość.
O godz. 17.00 druga Msza św. „kolędowa” oraz nabożeństwo dla tych, którzy nie mogli przyjąć kapłana w swoim domu w wyznaczonym terminie.
W tym roku we wszystkich parafiach Dekanatu Chorzów przewidziana jest wizytacja kanoniczna. Wizytacja jest jednym z ważniejszych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej, jest przewidziana w prawie Kościoła, a przeprowadzana jest przez biskupa ordynariusza diecezji lub przez jednego z biskupów pomocniczych. W naszej parafii przeżywać ją będziemy w dniach 24-26 lutego. Byśmy mogli dobrze przygotować się do tego wydarzenia, w przyszłą niedzielę na każdej Mszy św. kazanie wygłosi kapłan wskazany przez ks. biskupa.
Przypominamy wszystkim dzierżawcom grobów na naszym cmentarzu o dokonaniu wymaganej ustawą prolongaty. Opłata prolongacyjna, czy też tzw. opłata za grób, to należność, jaką uiszczamy za miejsce pochówku na cmentarzu. Często opiekunowie grobów zapominają o jej zapłaceniu, a to niestety może zakończyć się likwidacją grobu. Warto zatem, jeśli nie skontaktować się z administratorem cmentarza, to przynajmniej sprawdzić, czy publikuje on listę grobów przeznaczonych do likwidacji. Taką listę w najbliższym czasie będziemy zamieszczać w naszym tygodniku oraz na stronie internetowej parafii. Znajdą się w niej m. in. informacje dotyczące osoby pochowanej w danym grobie, numer grobu oraz rok, w którym upłynął termin ważności opłaty. Na liście grobów wyznaczonych do likwidacji znajdujących się na naszym cmentarzu parafialnym są groby, których dzierżawa minęła w 2022 roku, ale również i takie, które nie są opłacone od wielu lat, a nawet dekad.