Narzeczeni (wystarczy jedna osoba) zgłaszają się do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować termin ślubu (w naszej parafii istnieje możliwość ustalenia daty z rocznym wyprzedzeniem). Na spisanie protokołu przedślubnego należy umówić się telefonicznie, najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.
By narzeczeni byli dobrze przygotowani do założenia rodziny i zawarcia sakramentu małżeństwa, zobowiązani są do uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich oraz dniu skupienia dla narzeczonych; dokładne terminy podane są poniżej. W wyżej wymienionych spotkaniach narzeczeni mogą uczestniczyć w innych parafiach; wówczas uczestnictwo narzeczonych musi zostać udokumentowane poprzez stosowne zaświadczenie, które należy przedłożyć w kancelarii parafialnej.
Do spisania protokołu niezbędne są dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport;
- zezwolenie na zawarcie sakramentu małżeństwa (dotyczy sytuacji, gdy żaden z przyszłych małżonków nie mieszka na terenie naszej parafii – wówczas takie zaświadczenie należy pobrać z jednej z parafii zamieszkania narzeczonych);
- świadectwo chrztu – metryka chrztu – z adnotacją o bierzmowaniu (pobrane z parafii, gdzie udzielono chrztu; należy je dostarczyć nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu; dotyczy sytuacji, gdy sakrament chrztu świętego został udzielony w innej parafii niż parafia, gdzie ma być zawarty związek małżeński);
- świadectwo katechizacji w szkole ponadpodstawowej (maturalne lub z ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) – nie jest tym dokumentem świadectwo ukończenia szkoły; jeżeli ktoś nie uczęszczał na lekcje religii, zobowiązany jest do uczestnictwa w katechumenacie przedmałżeńskim;
- zaświadczenie o odbytych naukach przedślubnych oraz o przeżytym dniu skupienia (protokół przedślubny można spisać przed dostarczeniem tego zaświadczenia);
- akt zawarcia małżeństwa z USC (jeżeli jest już zawarty ślub cywilny);
- zaświadczenie z USC o braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa (jeżeli zawierane będzie małżeństwo konkordatowe);
- akt zgonu współmałżonka (dotyczy osób owdowiałych).
Jeżeli ślub jest licencją (protokół spisany poza naszą parafią), należy dostarczyć zaświadczenie z USC o braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa oraz licencję.
Świadkowie ślubu muszą mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu ślubu). Około 15 minut przed ceremonią zaślubin przynoszą oni do zakrystii:
- własne dowody osobiste;
- obrączki;
- mogą przynieść różańce lub modlitewniki narzeczonych, by kapłan je pobłogosławił.
Jeżeli narzeczeni życzą sobie dodatkową oprawę muzyczną (skrzypce, wokaliści itp.), winni zgłosić to organiście przynajmniej miesiąc przed planowaną datą ślubu. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że właściwą kolejnością uzgodnień muzycznych jest najpierw rozmowa z organistą (gdyż należy z nim m.in. ustalić repertuar, ponieważ nie wszystkie utwory można wykonywać w czasie liturgii, jak również skonsultować inne kwestie związane z prawodawstwem muzyki kościelnej), a dopiero później zawieranie umów z różnymi solistami.
Wystrój kościoła jest zagwarantowany przez parafię. Jeżeli narzeczeni mieliby jakieś dodatkowe życzenia (np. dodatkowe kwiaty lub konkretne ich kolory), należy skontaktować się z osobą za to odpowiedzialną (szczegóły w kancelarii parafialnej).
Przypominamy, że w kościele oraz na placu kościelnym obowiązuje zakaz używania armatek z konfetti oraz sypania innymi drobiazgami typu ryż, zboże czy drobne pieniądze. Stwarza to niepotrzebny nieporządek przed głównym wejściem, a nawet we wnętrzu świątyni, który nierzadko pozostaje na całą niedzielę.
NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE
(również funkcjonujące pod nazwą: warsztaty przedmałżeńskie lub kursy przedślubne)
Nauki przedślubne (cykl trzech spotkań) odbywają się w naszej parafii:
-
2, 9, 16 lutego 2023;
-
13, 20, 27 kwietnia 2023;
-
1, 15, 22 czerwca 2023;
-
3, 10, 17 sierpnia 2023;
-
5, 12, 19 października 2023;
-
7, 14, 21 grudnia 2023.
Nauki rozpoczynają się zawsze o godz. 19.00. Miejscem spotkania jest salka nad zakrystią.
Na nauki przedślubne nie trzeba się wcześniej zapisywać, choć można to uczynić poprzez stronę: narzeczenikatowicka.pl.
DNI SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa to nie tylko sprawy organizacyjne, psychologiczne, społeczne. Choć wszystkie one są ważne to nie można zapomnieć, że w istocie sakrament małżeństwa oznacza otwarcie się na Bożą miłość. To On postawił na naszej drodze życia tego a nie innego człowieka. Sakrament małżeństwa jest przede wszystkim wydarzeniem duchowym, które będzie uobecniało w życiu małżonków Jezusa, Jego miłość i moc. Stąd bardzo ważne jest by znaleźć czas na modlitwę i ożywienie wiary. Aby tak się stało potrzebne jest szczególne skupienie, modlitwa, słuchanie Słowa Bożego oraz szczera otwartość na Pana Jezusa. Tylko Jezus zna najlepiej nasze serce i serca ludzi, których kochamy i chcemy ich szczęścia.
Dzień skupienia dla narzeczonych jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych młodych ludzi, by pomóc im odkryć duchowe bogactwo wiary, z której będą mogli czerpać siłę przez całe życie małżeńskie dla budowania wspólnej miłości. W Kościele żyje wiele wspaniałych, szczęśliwych małżeństw, rodzin, które zachwycają i inspirują. Są one potwierdzeniem, że Bóg faktycznie działa z mocą. Niestety też coraz więcej małżeństw rozpada się, przeżywa bolesne kryzysy. Profilaktyka to najlepszy sposób, żeby temu zaradzić. Dzień skupienia ma pomóc młodym ludziom w otwarciu się na siebie i Bożą miłość. Tak, aby wspólne życie było dobre, owocne, trwałe i szczęśliwe. Przeżycie dnia skupienia dla narzeczonych jest integralną częścią przygotowania bezpośredniego do małżeństwa. Będzie on obejmował wspólną modlitwę, rozważanie Słowa Bożego, sakrament pokuty i pojednania oraz Mszę świętą.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom narzeczonych, uwzględniając ich sugestie chcemy zmienić formułę tego spotkania. Rezygnujemy z zapowiadanych wcześniej czwartkowych nabożeństw na zakończenie trzeciej nauki. W 2023 roku w naszej parafii DNI SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH będą się odbywały w następujących terminach:
-
4 marca;
-
3 czerwca;
-
2 września;
-
18 listopada.
Pierwsza część rozpoczyna się o godz. 17.00 w krypcie naszego kościoła (wejście przez zakrystię). Po powitaniu par przez prowadzącego następuje rozważanie Słowa Bożego, wspólna modlitwa oraz przygotowanie do sakramentu Pokuty i Pojednania;
Następna część spotkania odbywać się będzie w kościele: od godz. 17.45 okazja do spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 Msza św.
Udział w dniu skupienia zostanie potwierdzony oddzielnym stosownym zaświadczeniem, po które pary winny zgłosić się po Mszy św. do zakrystii.
Narzeczeni przed zawarciem małżeństwa oprócz Dnia Skupienia zobowiązani są też do uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich oraz trzech spotkaniach w poradni życia małżeńskiego i rodzinnego oraz rozmowie duszpasterskiej.
Mamy ogromną nadzieję, że to duszpasterskie wsparcie narzeczonych w ich drodze do sakramentu małżeństwa przyniesie w ich życiu oraz ich rodzin wspaniałe owoce, szczęścia, radości i pokoju. Tego im z całego serca życzymy i o to będziemy się wspólnie modlić.