Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa
w Chorzowie

Aktualności

Wiadomości

Rok jubileuszowy Świętego Józefa w Chorzowie

Rok Świętego Józefa


/Tekst opracowany na podstawie dokumentów Stolicy Apostolskiej, Episkopatu Polski i Metropolity Katowickiego/

 

           Ogłoszony przez papieża Franciszka 8 grudnia ubiegłego roku Rok świętego Józefa jest okazją do podjęcia inicjatyw, które mogą wzmocnić codzienne życie wiarą każdego ochrzczonego. Wydany z tej okazji przez Papieża list pasterski Patris corde, przybliża sylwetkę św. Józefa, wydobywając z niej te przymioty męża i ojca, które w obecnych czasach stały się czymś bardzo deficytowym. Współczesność potrzebuje – jak zauważa Franciszek – odnowy rozumienia zadań mężów i ojców w rodzinach, zwłaszcza zaś ich roli w procesie wychowania dzieci.


Święty Józef jest patronem Kościoła świętego. Dlatego warto polecać mu z pokorą sprawy Kościoła, sytuacje kryzysowe, także te wywołane trwającą pandemią.


Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela sprzyja kształtowaniu konkretnych postaw. Jedną z nich jest odpowiedzialność za wypowiadane słowa. W tym kontekście czymś bardzo aktualnym jest nie tylko samo milczenie świętego Józefa na kartach Ewangelii, ale również Jego gotowość do podejmowania decyzji wyłącznie po wysłuchaniu się w słowo Boże i w świetle słowa Bożego.
Innym, równie aktualnym wyzwaniem jest troska o dar małżeńskiej miłości. Święty Józef daje się poznać jako mężczyzna ceniący sobie bliskość i miłość oblubieńczą.


Rok Jubileuszowy – będąc szczególnym czasem łaski – staje się zatem dla wiernych Kościoła darem i zadaniem. Dlatego abp Wiktor Skworc ogłosił postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego na terenie Archidiecezji Katowickiej w okresie od 2 lutego do 8 grudnia 2021:

 

Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy wolni od wszelkiego grzechu, podejmą w Roku świętego Józefa następujące dzieła duchowe:

 

 • przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udziałw jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o świętym Józefie,
 • na wzór świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub duszy,
 • będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie i pomiędzy narzeczonymi,
 • powierzą swą działalność (szczególnie pracę zawodową) opiece świętego Józefa lub będą Go wzywali w modlitwach wstawienniczych za osoby bezrobotne, aby mogły znaleźć zatrudnienie, a także w intencji poszanowania godności ludzkiej pracy,
 • będą odmawiać Litanię do świętego Józefa, ofiarowaną w intencji Kościoła prześladowanego oraz w intencji ulżenia chrześcijanom na różne sposoby prześladowanym,
 • odmówią 19. dnia każdego miesiąca lub w każdą środę (dzień poświęcony wspomnieniu świętego Józefa) dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć tego Świętego,
 • uwzględniając obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy wolni od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności na cześć świętego Józefa – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci. Przy tej okazji zachęcam kapłanów, aby poświęcali się sakramentowi pokuty i często – jeśli tylko to możliwe – osobiście i korzystając z pomocy nadzwyczajnych szfarzy – zanosili Komunię świętą do osób chorych i osłabionych wiekiem.

Kościołami jubileuszowymi zostały ogłoszone m.in.:

 

 • katedra Chrystusa Króla w Katowicach,
 •  sanktuaria i bazyliki,
 • kościoły pod wezwaniem świętego Józefa w tym i nasz kościół, który stał się Kościołem Jubileuszowym,
 • inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania.

Do pielgrzymowania do wymienionych miejsc świętych są zachęceni zwłaszcza narzeczeni i całe rodziny.
Szczególną zaś formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny niech będzie Msza św. wotywna o świętym Józefie wraz z nabożeństwem jemu poświęconym. W naszej Parafii – to każda środa o g. 8,00, oraz msza św., sprawowana 19. dnia każdego miesiąca (luty-listopad br.).

 

Treść warunków uzyskania odpustu będzie umieszczona na osobnym banerze we wnętrzu naszego kościoła.

28 lat Oremusa

28lat, które minęło od pierwszego pojawienia się w niedzielę 17 paździenika 1993 roku gazetki 'Oremus' to już całkiem sporo. Ponad ćwierć wieku! To dobra okazja do podziękowania. Nawet najlepsze 'wypociny' są bezwartościowe, jeśli nie są czytane! Stąd ogromne podziękowanie Wam za to, że niemal zawsze cały nakład trafia do Waszych domów! Dziękujemy za życzliwość i okazywane wsparcie oraz za wyrozumiałe i  życzliwe przyjęcie każdego z 1461 numerów.

 

Przekonani, że w bezinteresownej służbie innym kryje się szczęście, a poprzez prasę religijną Kościół wyciąga rękę do potrzebujących, apelujemy słowami kardynała Gianfranco Ravassiego: 'Niech każdy służy innym odpowiednio do orrzymanych darów'.

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Chorzowie, siedziba: Chorzów, Łagiewnicka 17.