Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa
w Chorzowie

Aktualności

Wiadomości

Odeszli do wieczności

+ ODESZLI DO WIECZNOŚCI +

 

Msza święta za wszystkich zmarłych we wrześniu zostanie odprawiona w naszym kościele w sobotę 29 października o godz. 18.00.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy ich najbliższych, krewnych i rodziny, a także sąsiadów i znajomych.

 

 

+ 25.09.2022
śp. Lidia Segeth z d. Polok, lat 83
zam. ul. Rodziny Oswaldów
pogrzeb 1.10.2022 (sobota), godz. 10.00

 

 

+ 26.09.2022
śp. Dariusz Orzeł, lat 55
zam. ul. Reymonta (Siemianowice Śląskie)
pogrzeb 8.10.2022 (sobota), godz. 9.00

Różaniec w intencji mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA PAŹDZIERNIK

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA PAŹDZIERNIK

 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry w Chrystusie!

Kończy się pierwszy miesiąc kolejnego roku szkolnego i formacyjnego, w którym już bez ograniczeń możemy uczestniczyć w życiu Kościoła. Znowu jesteśmy razem na Eucharystii, która daje życie, gromadzimy się w parafiach na spotkaniach grup modlitewnych i apostolskich. Z wdzięcznością patrzymy na posługę duszpasterzy, na trud szkolnych katechetów oraz zaangażowanie liderów i animatorów wspólnot. Wrześniowe spotkania nowych rad duszpasterskich i ekonomicznych są wyrazem zaangażowania i troski wiernych o Kościół w duchu synodalnym.

Życzę wszystkim światła Ducha Świętego w trosce o formację młodego pokolenia, szczególnie w dziele przygotowania do przyjęcia sakramentów Eucharystii i bierzmowania, a także w prowadzeniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Wkrótce rozpocznie się nowy rok akademicki. Błogosławię wszystkim podejmującym trud studiów i rozeznawania drogi swojego powołania. Z pasterską troską myślę o alumnach Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, zwłaszcza o nowych kandydatach do kapłaństwa.

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła. W modlitwie różańcowej przez ręce Matki Bożej powierzymy Jezusowi Chrystusowi to wszystko, czym żyje nasza archidiecezja, parafie, rodziny i każdy z nas. Będziemy upraszać dar pokoju dla całej rodziny ludzkiej.

Różaniec jest streszczeniem naszej wiary, wyjątkową modlitwą biblijną o wielowiekowej tradycji, jest też skuteczną modlitwą wstawienniczą. Modlitwa różańcowa bywa pomocą również w chwilach trudnych. Warto uświadomić sobie, że nasz nowy błogosławiony, ks. Jan Franciszek Macha modlił się w więzieniu na różańcu, który sam zrobił z włókien swojego siennika. Ten niezwykły różaniec zachował się i jest dla nas dzisiaj wyjątkową pamiątką, niemal relikwią, którą pozostawił nam ten święty człowiek.

Szczególną moc ma wspólna modlitwa różańcowa podczas codziennych nabożeństw, a także we wspólnotach róż różańcowych, które istnieją w niemal wszystkich parafiach naszej archidiecezji.

Wspólnota Żywego Różańca przeżywa teraz szczególny czas nowenny lat przed jubileuszem 200-lecia istnienia, który będziemy obchodzili w roku 2026. W ramach przygotowań do jubileuszu, w różnych kościołach archidiecezji – nazywanych kościołami stacyjnymi Wielkiej Nowenny – odbywają się spotkania modlitewne i formacyjne dla róż różańcowych z poszczególnych dekanatów.

Serdecznie zapraszam członków Żywego Różańca i wszystkich wspólnot pielęgnujących kult Matki Najświętszej do katowickiej katedry w sobotę 8 października na XI Pielgrzymkę Archidiecezjalną. Pragniemy zjednoczyć się w modlitwie różańcowej od godz. 10.30, a szczególnie podczas południowej Mszy św. koncelebrowanej z duszpasterzami grup różańcowych.

Tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter dziękczynny za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot - założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Dzieła, które założyła, trwają 200 lat i wciąż przynoszą Kościołowi dobre, ewangeliczne owoce. U ich początków była głęboka, osobista więź Pauliny ze Zbawicielem, któremu już w młodości oddała całe swoje serce. Żyjąc jako osoba świecka, czerpała siły z codziennej Eucharystii, powierzając wszystkie swoje dzieła opiece Matki Najświętszej. Pozostawiła nam przykład umiłowania Kościoła, troski o misje, a także o lepszy los ludzi pracy. Ufam, że jej beatyfikacja, przede wszystkim zaś jej wstawiennictwo w niebie będzie dla całej wspólnoty Żywego Różańca wielką łaską i nowym impulsem do trwania w modlitwie różańcowej w łączności z Kościołem.

Pielgrzymów do katowickiej katedry zachęcam również do odwiedzenia nowo otwartego Panteonu Górnośląskiego, który ukazuje nie tylko naszą historię, ale również pulsuje tradycją i życiem archidiecezji. Przy okazji tej pielgrzymki, ale również w innym czasie warto również odwiedzić nową siedzibę Muzeum Archidiecezjalnego oraz Izbę Pamięci bł. ks. Jana Franciszka Machy i Salę Misyjną w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, w pobliżu katedry.

Na pielgrzymowanie do katedry oraz przeżywanie października w modlitewnej jedności udzielam członkom wspólnot Żywego Różańca i wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA 51. DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA 51. DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU

 

Drodzy Diecezjanie!

Już po raz 51. przeżywamy w Kościele Dzień Środków Społecznego Przekazu. Inicjatywa, zapoczątkowana przez ojców Soboru Watykańskiego II, zwraca uwagę na obecność i rolę mediów w naszym życiu.

Media tradycyjne, takie jak radio i telewizja, prasa, a także portale internetowe oraz media społecznościowe są częścią naszej codzienności. Kształtują nasz obraz świata, wpływają na nasze wybory, informują i formują. Nie sposób banalizować czy lekceważyć ich znaczenia we współczesnym świecie.

Dzisiejsza niedziela to dobra okazja, by przypomnieć o mediach katolickich, zwłaszcza tych, związanych z naszą archidiecezją i podziękować tym wszystkim, którzy regularnie czytają „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa Niedzielnego”, słuchają naszego archidiecezjalnego Radia eM oraz korzystają z portali internetowych gosc.pl i wiara.pl. Ludzie, tworzący te media, starają się rzetelnie dostarczać sprawdzone informacje o świecie i Kościele, próbują patrzeć na wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne z perspektywy wartości chrześcijańskich i komentować je w świetle katolickiej nauki społecznej.

Tygodnik „Gość Niedzielny” przygotowuje się do swoich setnych urodzin. Radościom i wspomnieniom coraz częściej zaczynają towarzyszyć troski z uwagi na pojawiające się trudności związane z kryzysem energetycznym i ekonomicznym, w tym z rosnącymi cenami papieru. Czas pandemii i aktualna wojna wpłynęły także na podniesienie kosztów dystrybucji. Tym bardziej dziękuję tym wszystkim, którzy w każdą niedzielę zapraszają „Gościa” do swoich domów i kupując nasze pismo, wspierają pracę i zaangażowanie dziennikarzy i redaktorów. Oby było nas coraz więcej. Tylko wspólnymi siłami będziemy w stanie stawić czoła nowym wyzwaniom i pokonywać trudności. Jestem przekonany, że dojrzałe i profesjonalne media katolickie mogą pomagać nam wszystkim jeszcze pełniej żyć duchem Ewangelii.

Życzę owocnej lektury i dobrego słuchania, a wszystkim zgromadzonym na niedzielnej Mszy św. udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

Katowice, 16 września 2022 r.

 

Głosowanie na projekt 'Festyn Integracyjny na Cwajce'

 

PROSIMY O POMOC

 

Od 10 do 25 września 2022 w ramach Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego można głosować na stronie bo.chorzow.eu na projekt społeczny o nazwie

 

„Festyn Integracyjny na Cwajce”,

 

którego pomysłodawcą jest nasza parafia.

 

Inicjatywa ma na celu zorganizowanie festynu na rzecz mieszkańców naszej dzielnicy o charakterze integracyjnym.

 

Chcemy, by było to wydarzenie, w którym będą brały udział całe rodziny z dziećmi. W planie jest zorganizowanie atrakcji dla tych młodszych i starszych oraz koncerty (w tym koncert artysty o zasięgu ogólnopolskim).

 

Bez Państwa głosów będzie to niemożliwe; prosimy zatem o oddawanie głosów na nasz projekt.

 

Głosować można raz, a maksymalną ilość punktów, którą można przeznaczyć na zagłosowanie to 10.

 

Głosować mogą tylko zameldowani w Chorzowie.

 

Więcej szczegółów na stronie internetowej Chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Koncert inauguracyjny - 17. Gorczycki Festiwal

K O N C E R T   I N A U G U R A C Y J N Y  - sobota, 10.09.2022

 

19.00 Chorzów; Kościół św. Józefa, ul. Łagiewnicka 17

 

PROGRAM:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Completorium

Michał Malec - Moteta de Passione Domini (prawykonanie)

 

WYKONAWCY:

Agnieszka Bochenek-Osiecka - sopran

Aleksandra Poniszowska – sopran

Grażyna Szary – sopran

Daniel Oktawian Piotrowski – alt

Sabina Myrczek-Kozińska - alt

Marek Anton - tenor

Bogusław Kowalski - tenor

Michał Goławski - bas

Remigiusz Nowak - bas

Anna Szostak - dyrygent

Capella Gorczyckiego

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

 

Wstęp wolny

 

17. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zostanie zainaugurowany 10 września 2022 roku w Chorzowie, w Kościele św. Józefa, wspaniałym koncertem Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wraz z Capellą Gorczyckiego pod kierunkiem Anny Szostak.

Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem tegorocznej edycji Festiwalu, jest pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Pierwszy koncert tegorocznej edycji Festiwalu ukaże zmiany, jakie zaszły na gruncie polskiej muzyki chóralnej.

 

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl.

Porządek Mszy świętych niedzielnych

Od najbliższej niedzieli (4 września) obowiązywał będzie standardowy porządek Mszy świętych niedzielnych:

7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:00 i 17:00.

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO O PIELGRZYMCE KOBIET I DZIEWCZĄT DO PIEKAR ŚLĄSKICH

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO O PIELGRZYMCE KOBIET I DZIEWCZĄT DO PIEKAR ŚLĄSKICH

 

Drodzy Diecezjanie!
Drogie Siostry! Droga Młodzieży!


Zbliża się stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Razem z Maryją oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawicielowi. Zapraszam wszystkie kobiety, wśród nich siostry zakonne i młodzież żeńską, w niedzielę 21 sierpnia do modlitwy na piekarskim wzgórzu. Podejmijmy trud pielgrzymowania w zorganizowanych grupach, pieszo, na rowerach i autokarami, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymogów sanitarnych.

 

Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 8.00 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową. Po powitaniu na Kalwarii piekarskiego wizerunku Matki Najświętszej o godz. 10.00 i moim słowie społecznym - Mszy św. będzie przewodniczył oraz homilię wygłosi metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Następnie zaplanowano godzinę ewangelizacyjną oraz nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Tadeusza Kusego z Republiki Środkowoafrykańskiej. Podczas nieszporów homilię wygłosi biskup pomocniczy Adam Wodarczyk.

 

Szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest w parafiach na plakatach oraz w archidiecezjalnych mediach. Licząc na wspólne spotkanie z Matką Bożą Piekarską – Lekarką, wszystkim Jej czcicielkom z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego oraz życzę błogosławionej, rodzinnej niedzieli.


Szczęść Boże!

† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki


Katowice, 5 sierpnia 2022 r.

 

Nowa Parafialna Rada Duszpasterska

W ubiegłą niedzielę 12 czerwca odbyły się w naszej parafii bezpośrednie wybory sześciu członków nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, dziękujemy za odpowiedzialną postawę i chrześcijańską troskę o naszą Wspólnotę Parafialną.

W środę 15 czerwca czteroosobowa komisja wyborcza dokonała sprawdzenia i podliczenia głosów oraz sporządziła stosowny protokół, który został przyjęty przez proboszcza naszej parafii ks. dra Rafała Śpiewaka.

 

Do Rady Parafialnej głosami parafian wybrani zostali:

Joanna ULLMANN

Janusz KARAŚ

Katarzyna SAWICZ

Aleksandra ROBASZKIEWICZ

Hanna DUDA

Dorota GÓRALSKA

 

Skład Rady uzupełnią mianowani przez ks. Proboszcza:

s. Auxiliana Macek

Lucjan NAWROCKI

Dariusz DUBIEL

Miłosz SCELINA

Tymoteusz MIKA

Przemysław BAŁA

 

Z urzędu w Radzie zasiądą także:

ks. proboszcz Rafał ŚPIEWAK (Przewodniczący Rady)

ks. wikariusz Łukasz WALASZEK

ks. wikariusz Adam SŁOTA

 

Ostatecznie nowa Rada Duszpasterska liczy w naszej parafii 15 osób.

 

Wybranym Radnym życzymy Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu swojej funkcji.

 

Oficjalne zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej i rozpoczęcie kadencji 2022-2027 odbędzie się we wrześniu br.

Wakacyjny porządek Mszy Świętych

W lipcu i sierpniu w naszym kościele obowiązywał będzie wakacyjny porządek Mszy świętych:

-       W tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 7:00.

-       W niedziele Msze św. odprawiane będą o godz.: 8:30, 10:30, 12:00, 17:00.

-       Msza św. chrzcielna w czasie wakacji odbędzie się tylko w niedzielę 24 lipca o godz. 12:00.

-       Spowiedź św. w soboty od godz. 17:30.

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Chorzowie, siedziba: Chorzów, Łagiewnicka 17.