Oficjalna strona
Parafii rzymskokatolickiej św. Józefa
w Chorzowie

Aktualności

Wiadomości

Odeszli do wieczności

+ ODESZLI DO WIECZNOŚCI +

 

Msza święta za wszystkich zmarłych w listopadzie zostanie odprawiona w naszym kościele w sobotę 31 grudnia o godz. 17.00 [!].

Zapraszamy do wspólnej modlitwy ich najbliższych, krewnych i rodziny, a także sąsiadów i znajomych.

 

 

 

HARMONOGRAM WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ (AKTUALIZACJA)

W tym roku, zgodnie z zapowiedzią, wizyta duszpasterska (tzw. kolęda) przebiegać będzie hybrydowo, czyli na imienne zaproszenia parafian, a dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjąć kapłana w swoim domu, odbędą się w styczniu dwie Msze święte „kolędowe”. Złożono ponad 600 deklaracji z prośbą o odwiedziny. Dziękujemy. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem wizyt kolędowych na okres Adwentu.

 

 

 

26 listopada 2022 (sobota) od godz. 14:00

 

1. Miła 10, 12, 14, 16, 46, 50, 54; Katowicka 160, 158, 156


27 listopada 2022 (niedziela) od godz. 14:00

 

1. Stacyjna 5; Ogrodowa 5, 31; Gościnna 6, 5, 3, 2; Gruntowa 1, 5a; Okrężna 2, 30, 44; Kwiatowa 2

 

2. Stawowa 1, 5, 17,23; Sadowa 39, 37, 35, 27, 25, 23; Okrężna 104, 106, 114, 118, 132, 140


3 grudnia 2022 (sobota) od godz. 14:00

 

1. Watoły 10, 11, 7, 5, 3, 1; Tęczowa 5; Samarzewskiego 13, 1; Sąsiedzka 1


4 grudnia 2022 (niedziela) od godz. 14:00

 

1. Rodzinna 8, 12, 16, 18, 22, 26, 34, 36; Mariańska 50, 52, 76, 63

 

2. Nowaka 9; Mariańska 39, 37, 41, 43, 45, 47


10 grudnia 2022 (sobota) od godz. 14:00

 

1. Grunwaldzka 1, 3, 5, 7


11 grudnia 2022 (niedziela) od godz. 14:00

 

1. Grunwaldzka 9, 11, 17, 14a, 10, 10a

 

2. Grunwaldzka 2, 2a, 4, 4a, 6a, 8a


17 grudnia 2022 (sobota) od godz. 14:00

 

1. Ks. Stabika 3, 5, 7, 9 ,11

 

2. Ks. Stabika 1, 14, 16, 18, 20, 22


18 grudnia 2022 (niedziela) od godz. 14:00

 

1. Ks. Stabika 6, 8, 10, 12, 24

 

2. Nowa 7, 2

ODWIEDZINY KOLĘDOWE 2022/2023

Adwent i uroczystość Bożego Narodzenia są czasem, w którym kapłani odwiedzają Parafian w ich domach, by wspólnie modlić się w rodzinie, ale także porozmawiać o sprawach wiary oraz pobłogosławić mieszkania.

 

W ostatnich latach z powodu pandemii wizyta duszpasterska  w tradycyjnej formie była niemożliwa. W zastępstwie natomiast odbywały się msze święte za mieszkańców poszczególnych ulic.

 

W tym roku chcemy powrócić do tej piękniej i ważnej tradycji. „Kolęda” przebiegać będzie jednak inaczej. Na inauguracyjnej wrześniowej sesji członkom Parafialnej Rady Duszpasterskiej została przedstawiona przez ks. proboszcza koncepcja tegorocznych spotkań kolędowych. Rozumiejąc niepokój i lęk przed chorobą, w trosce o zdrowie i życie, radni poparli pomysł zgłoszenia chęci przyjęcia księdza w mieszkaniu. W związku z tym duszpasterze odwiedzą z kolędą tylko te rodziny, które zgłoszą taką wolę indywidualnie, wypełniając przygotowane zaproszenie. Formularze takiego zaproszenia można zabrać ze stolika przy kaplicy chrzcielnej, z zakrystii, kancelarii parafialnej lub pobrać ze strony internetowej parafii: TUTAJ. (po 15 listopada 2022 link będzie nieaktywny)

 

Formularze-zaproszenia należy dokładnie wypisać (wyraźnym pismem, najlepiej dużymi, drukowanymi literami) podając: nazwisko rodziny (w przypadku osoby samotnej nazwisko i imię), dokładny adres: ulica, numer domu i mieszkania oraz telefon kontaktowy.

 

Pod danymi została zamieszczona informacja o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych przez Parafię (tzw. RODO), którą należy opatrzyć podpisem. Jest to ważne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i będzie użyte tylko dla celów przeprowadzenia „kolędy”.

 

Wypełnione zaproszenia prosimy składać (najlepiej osobiście)
w kancelarii parafialnej lub zakrystii do wtorku 15 listopada.

 

Po przyjęciu zgłoszeń zostaną one rozdzielone na poszczególne dni i trasy, a następnie według ustalonego harmonogramu podane do wiadomości parafian. Podane zostaną tylko ulice i numery domów, bez dokładnych danych adresowych parafian. Jeśli zgłoszeń będzie dużo, to program kolędy przedstawiony zostanie już w niedzielę 20 listopada, a same odwiedziny rozpoczną się już w Adwencie. W związku z rozpoczęciem ferii zimowych w województwie śląskim 16 stycznia 2023 roku, chcemy do tego czasu odwiedzić wszystkie zgłoszone mieszkania. W celach organizacyjnych prosimy więc o możliwie jak najszybsze składanie deklaracji.

 

Oprócz kolędy na zaproszenie, dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przyjąć kapłana w swoim domu, odprawione zostaną specjalne msze kolędowe. Odbędą się one na zakończenie odwiedzin w domach, a o ich terminach poinformujemy.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za zrozumienie i życzliwość.

Zaproszenie na spotkanie z ks. biskupem Edwardem Kawą

W niedzielę 23 października do Parafii św. Józefa w Chorzowie zawita gość z Ukrainy. Będzie to urodzony w polskiej rodzinie w Mościskach ks. bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Był kapelanem ukraińskich żołnierzy w czasie trwającego od 2014 r. konfliktu w Donbasie. Jako delegat Ojca Świętego Franciszka odpowiadał za akcję pomocy ludności „Papież dla Ukrainy”. Obecnie jest bezpośrednio zaangażowany w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ks. Biskupem, który wygłosi na każdej Mszy św. homilię i opowie o sytuacji na Ukrainie oraz o stanie tamtejszego Kościoła.

 

– Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają? – pytał biskup Edward Kawa w liście do biskupów i katolików Niemiec, Rosji i Białorusi. – Czy pamiętacie jeszcze, że milczenie w obliczu grzechu jest również grzechem? Niepodległy, demokratyczny kraj w samym centrum Europy jest zmuszany „do pokoju” za pomocą czołgów, rakiet i broni automatycznej na cywilów przez kraj, który sam odebrał nam pokój w 2014 r. Armia rosyjska przyszła do nas w Donbasie i na Krymie, przynosząc śmierć i zniszczenie, represje polityczne i strach. Ale my staraliśmy się ze wszystkich sił zachować spokojne niebo nad kratą naszej Ojczyzny. I nikogo nie zaatakowaliśmy. Nikogo nie prowokowaliśmy. A 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła wojnę na całej Ukrainie. Strzelają do nas na waszych oczach, w czasie rzeczywistym, a wy, bracia chrześcijanie, co robicie w tym czasie?

Różaniec w intencji mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii

Codziennie przez cały październik w tygodniu o godz. 17.15 (z wyjątkiem czwartku 13 X, kiedy to nabożeństwo fatimskie odprawione zostanie po Mszy świętej wieczornej – około godz. 19.00), a w niedziele o godz. 16.15 odprawiane są w naszym kościele nabożeństwa różańcowe. Szczegółowy harmonogram znajduje się obok.

 

Możemy uzyskać odpust, gdy modlitwę różańcową odmawiamy w kościele lub w rodzinnym gronie. Warunki, które należy wypełnić dla uzyskania odpustu zupełnego:

1. Odmówienie w całości przynajmniej jedną z czterech części różańca (pięć tajemnic określonej części).

2. Medytacji nad tajemnicami różańcowymi musi towarzyszyć modlitwa ustna.

3. Podczas publicznego odmawiania różańca muszą być zapowiadane poszczególne tajemnice. W przypadku, gdy modlitwę różańcową odmawiamy sami, wystarcza, że recytujemy modlitwy i że towarzyszy temu rozważanie stosownych tajemnic.

4. Pozostałe warunki dla uzyskania każdego odpustu zupełnego:

 • Być w stanie łaski uświęcającej; a jeśli trzeba, przystąpić do sakramentu pokuty.
 • Przyjąć Komunię świętą.
 • Wykluczyć wszelkie przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego, tzn. tolerowanie u siebie złych przyzwyczajeń lub dobrowolne trwanie w jakimś nałogu.
 • Wykonać z pobożnością dzieło obdarzone odpustem.
 • Odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego (np. Pod Twoją obronę...).

Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Należy wzbudzić intencję uzyskania odpustu. Odpusty możemy uzyskać dla siebie lub za zmarłych. Nie można ich przekazać żyjącym.

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA PAŹDZIERNIK

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO NA PAŹDZIERNIK

 

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry w Chrystusie!

Kończy się pierwszy miesiąc kolejnego roku szkolnego i formacyjnego, w którym już bez ograniczeń możemy uczestniczyć w życiu Kościoła. Znowu jesteśmy razem na Eucharystii, która daje życie, gromadzimy się w parafiach na spotkaniach grup modlitewnych i apostolskich. Z wdzięcznością patrzymy na posługę duszpasterzy, na trud szkolnych katechetów oraz zaangażowanie liderów i animatorów wspólnot. Wrześniowe spotkania nowych rad duszpasterskich i ekonomicznych są wyrazem zaangażowania i troski wiernych o Kościół w duchu synodalnym.

Życzę wszystkim światła Ducha Świętego w trosce o formację młodego pokolenia, szczególnie w dziele przygotowania do przyjęcia sakramentów Eucharystii i bierzmowania, a także w prowadzeniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Wkrótce rozpocznie się nowy rok akademicki. Błogosławię wszystkim podejmującym trud studiów i rozeznawania drogi swojego powołania. Z pasterską troską myślę o alumnach Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, zwłaszcza o nowych kandydatach do kapłaństwa.

Przed nami październik – miesiąc wielkiej modlitwy Kościoła. W modlitwie różańcowej przez ręce Matki Bożej powierzymy Jezusowi Chrystusowi to wszystko, czym żyje nasza archidiecezja, parafie, rodziny i każdy z nas. Będziemy upraszać dar pokoju dla całej rodziny ludzkiej.

Różaniec jest streszczeniem naszej wiary, wyjątkową modlitwą biblijną o wielowiekowej tradycji, jest też skuteczną modlitwą wstawienniczą. Modlitwa różańcowa bywa pomocą również w chwilach trudnych. Warto uświadomić sobie, że nasz nowy błogosławiony, ks. Jan Franciszek Macha modlił się w więzieniu na różańcu, który sam zrobił z włókien swojego siennika. Ten niezwykły różaniec zachował się i jest dla nas dzisiaj wyjątkową pamiątką, niemal relikwią, którą pozostawił nam ten święty człowiek.

Szczególną moc ma wspólna modlitwa różańcowa podczas codziennych nabożeństw, a także we wspólnotach róż różańcowych, które istnieją w niemal wszystkich parafiach naszej archidiecezji.

Wspólnota Żywego Różańca przeżywa teraz szczególny czas nowenny lat przed jubileuszem 200-lecia istnienia, który będziemy obchodzili w roku 2026. W ramach przygotowań do jubileuszu, w różnych kościołach archidiecezji – nazywanych kościołami stacyjnymi Wielkiej Nowenny – odbywają się spotkania modlitewne i formacyjne dla róż różańcowych z poszczególnych dekanatów.

Serdecznie zapraszam członków Żywego Różańca i wszystkich wspólnot pielęgnujących kult Matki Najświętszej do katowickiej katedry w sobotę 8 października na XI Pielgrzymkę Archidiecezjalną. Pragniemy zjednoczyć się w modlitwie różańcowej od godz. 10.30, a szczególnie podczas południowej Mszy św. koncelebrowanej z duszpasterzami grup różańcowych.

Tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter dziękczynny za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot - założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Dzieła, które założyła, trwają 200 lat i wciąż przynoszą Kościołowi dobre, ewangeliczne owoce. U ich początków była głęboka, osobista więź Pauliny ze Zbawicielem, któremu już w młodości oddała całe swoje serce. Żyjąc jako osoba świecka, czerpała siły z codziennej Eucharystii, powierzając wszystkie swoje dzieła opiece Matki Najświętszej. Pozostawiła nam przykład umiłowania Kościoła, troski o misje, a także o lepszy los ludzi pracy. Ufam, że jej beatyfikacja, przede wszystkim zaś jej wstawiennictwo w niebie będzie dla całej wspólnoty Żywego Różańca wielką łaską i nowym impulsem do trwania w modlitwie różańcowej w łączności z Kościołem.

Pielgrzymów do katowickiej katedry zachęcam również do odwiedzenia nowo otwartego Panteonu Górnośląskiego, który ukazuje nie tylko naszą historię, ale również pulsuje tradycją i życiem archidiecezji. Przy okazji tej pielgrzymki, ale również w innym czasie warto również odwiedzić nową siedzibę Muzeum Archidiecezjalnego oraz Izbę Pamięci bł. ks. Jana Franciszka Machy i Salę Misyjną w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, w pobliżu katedry.

Na pielgrzymowanie do katedry oraz przeżywanie października w modlitewnej jedności udzielam członkom wspólnot Żywego Różańca i wszystkim uczestnikom niedzielnej Eucharystii pasterskiego błogosławieństwa.

 

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

Pomoc dla Ukrainy

Jak pomóc Ukrainie i Ukraińcom? Wojna z Rosją trwa - Inżynieria.com

Po wieczornej Mszy św. w Środę Popielcową 2 marca br. odbyło się spotkanie wszystkich, którzy chcieli się włączyć w organizowanie pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Chodziło o wyznacznie kierunków działania i potrzeb „na już”, które jesteśmy w stanie - jako parafia - przygotować i potrzebującym przekazać. 
Został powołany 3-osobowy Parafialny Komitet Pomocy Uchodźcom, który koordynuje wszystko co dotyczy szeroko rozumianej pomocy uchodźcom i przyjmowania ich na terenie naszej parafii, miasta i diecezji. Do Komitetu zgłaszają się ludzie dobrej woli, którzy oferują pomoc nie tylko materialną (koce, pościele, łóżka rozkładane, materace, ręczniki, artykuły i ubranka dla dzieci, itp.), ale służą swoją pracą w przygotowywaniu miejsc dla potrzebujących. Na ul. 11 Listopada otrzymaliśmy gotowość oddania mieszkania, które wolontariusze odświeża, wyczyszczą i przygotują do natychmiastowego zasiedlenia. Otrzymaliśmy także gotowość oddania mieszkania dwupokojowego w Katowicach. Ofiarodawcy zajmą się wszystkimi opłatami. 
Wszyscy chętni do włączenia się w akcję pomocy Uchodźcom wojennym z Ukrainy proszeni są o kontakt z Parafialnym Komitetem Pomocy Ukrainie w składzie:
pani  JOANNA  tel.  505-071-844               pani  JUSTYNA tel.  697-157-540                     pan   MIŁOSZ tel.  505-576-454
można także pisać na adres

swjozefukraina@gmail.com

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas, który kochamy. Te święta są najpiękniejszymi chwilami w życiu. Jest wiele świecidełek i ozdóbek w tym czasie wokół nas, ale nie one spawają, że jest to czas wyjątkowy. Jest tak dlatego, że wszystko przenika prawda o niepojętej miłości Boga do człowieka. Bóg stał się człowiekiem. Fakt, że Stwórca przyjął na siebie nasze człowieczeństwo ma kolosalne znaczenie. W tym właśnie wyraża się istota naszej godności. Godność człowieka nie zależy od żadnych systemów społecznych czy politycznych, ani od zasobności portfela czy wykształcenia tylko od faktu, że każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga, w którym On ukrył swoje podobieństwo. 
Bóg stał się dzieckiem, aby nas ośmielić do zbliżenia się do Niego. Podejdźcie więc z ufnością do betlejemskiej stajenki żeby spojrzeć Bożej dziecinie w oczy. Zobaczcie, że jesteście kochani tacy jacy jesteście. Dotknijcie Boga w Eucharystii. Przeżycie te święta w wielkiej radości. Pomóc w tym może także bliskość innych ludzi. Współcześnie wiele sprawia, że stajemy się coraz bardziej oddaleni. Mimo tego że mamy do dyspozycji nowoczesną technologię komunikacji to nie sprzyja ona bliskości, ale oddaleniu. Pochłonięci przez świat wirtualny, uzależnieni od nowych mediów cierpimy na samotność w tłumie. W te święta ucieszmy się sobą na nowo. Przebaczmy sobie różne ułomności. Nikt z nas nie jest idealny. Wszyscy potrzebujemy wyrozumiałości i cierpliwości. 

Atmosferę domu tworzymy my sami. Postarajmy się by była jak najlepsza. Zapraszajmy się nawzajem. Już coraz więcej ludzi się zaszczepiło i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa spotkania są możliwe. Niech nasze spotkania wypełnia radość kolędowania i dzielenia się wiarą. Myślę, że wielu z nas nosi w sobie na nowo zachwyt wiary. Dzielmy się tym. Brońmy tego co kochamy! 

Najcenniejsze tradycje przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Na Śląsku zawsze to było bardzo ważne. Dlatego warto pielęgnować relacje międzypokoleniowe. Babcia, dziadek mają swoją historię, której warto posłuchać. Niech opowiadają jak przeżywali święta dawniej.

Jako Wasi duszpasterze chcemy Wam podziękować za okazywaną nam życzliwość. Życzymy Wam wewnętrznego pokoju, którego dawcą jest Książę Pokoju – Słowo, które stało się Ciałem. Niech nasza rodzina parafialna promieniuje entuzjazmem wiary  w całej okolicy i niech przyciąga na nowo do Boga tych, którzy osłabli w wierze. Zwłaszcza młodych ludzi. Niech w przyszłości ludziom nie zabraknie tych bezcennych tradycji i tego szczęścia, które płyną z świąt Bożego Narodzenia.

 

Ks. dr Rafał Śpiewak – proboszcz
Ks. Szymon Resiak
Ks. Adam Słota

Słowo proboszcza

DRODZY PARFIANIE!

 

Moje przyjście do Chorzowa było niespodziewane, choć już kiedyś przed 15 laty miałem tu zostać wikariuszem. Wtedy jednak plany się zmieniły i ówczesny arcybiskup Damian Zimoń ustanowił mnie duszpasterzem akademickim w Rybniku. Posługiwałem tam 10 lat. Z ogromnym sentymentem wspominam ten czas.

 

Przez ostatnie pięć lat pochłaniała mnie głównie praca na uczelni, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Mimo pracy naukowo-dydaktycznej zawsze czułem potrzebę posługi duszpasterskiej. Ogromnie cenię sobie kontakt ze studentami. Muszę przyznać, że na uczelni spotykam wspaniałych ludzi. Uważam, że atmosfera na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jest wyjątkowa.


Kapłańskie życie jest jednak wędrówką. Kiedy z ust Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca dowiedziałem się o potrzebie pójścia do Chorzowa wyraziłem swoją gotowość. Tym razem droga przywiodła mnie do Was, do parafii św. Józefa. Mimo tego, że wiele moich dotychczasowych planów i zadań stanęło pod znakiem zapytania, wiem, że Pan Bóg proponuje mi drogę najlepszą z możliwych. Do tego faktu podchodzę z całkowitym zaufaniem. Daje mi to pokój serca. Przecież św. Józef znalazł się w podobnej sytuacji. Cieszę się, że przyszedłem do parafii w roku jubileuszowym poświęconym Jego osobie. Napisałem kiedyś nawet o Nim wiersz.

 

Bardzo bliska jest mi też postać pochodzącego z Chorzowa Sługi Bożego ks. Jana Machy, którego beatyfikacja już niebawem. Znam osobiście najbliższą jego rodzinę. W ciągu zaledwie kilkunastu dni pobytu w naszej parafii doświadczyłem z różnych stron wielkiej życzliwości i konkretnej pomocy. Te drobne gesty są cennym wsparciem. Początki jak wiecie, zawsze są trudne. Muszę łączyć obowiązki proboszcza z pracą naukową, gdyż studenci oraz władze uczelni też liczą na moją pomoc. Ufam, że Pan Bóg da mi potrzebne siły by sprostać wyzwaniom.

 

Kiedy ksiądz Arcybiskup oznajmił mi wolę posłania mnie do tutejszej parafii, późnym wieczorem przyjechałem do Chorzowa by spojrzeć na ten monumentalny kościół. Został wybudowany ponad sto lat temu w okresie wielkiej prosperity Chorzowa. Powstawały wówczas ogromne fabryki a wokół nich liczne osiedla. Pomyślałem sobie, że ówcześni mieszkańcy Chorzowa, Wasi przodkowie, mimo wielkiego postępu i fascynacji rozwojem techniki czuli potrzebę bliskości Pana Boga. Chcieli by wśród ich domów stanął tak wspaniały kościół. Czy dzisiejsze pokolenie, spadkobiercy tamtych ludzi, byłoby zdolne do podobnego gestu? Ten kościół jest darem Waszych przodków, budowali go nie tylko z myślą o sobie, ale także o Was. Jest on wręcz krzyczącym znakiem mówiącym o tym co w życiu jest najważniejsze. Obyśmy umieli to odczytać i docenić. Co więcej, oby nasze pokolenie pozostawiło następnym świadectwo wiary. Oby piękny kościół św. Józefa w Chorzowie nigdy nie był pusty, oby nie zabrakło w nim Was i Waszych dzieci.

 

Na początku posługi proboszcza mam wiele przemyśleń i planów. Wśród nich jedno marzenie: żeby parafia św. Józefa była rodziną, wspólnotą ludzi Bożych, pełnych wzajemnego zaufania, szacunku i empatii. Nikt za nas tego nie zrobi. Dlatego proszę Was, nie zastanawiajcie się co parafia powinna zrobić dla was, ale co każdy z Was może zrobić dla parafii, czyli dla swojej rodziny. Pierwszego dnia mojego pobytu tutaj podeszła do mnie parafianka i powiedziała ze wzruszeniem: „Proszę księdza proboszcza, to jest mój drugi dom. Moi dziadkowie tu chodzili, moi rodzice tu chodzili i ja tu przychodzę.” Im więcej nas będzie właśnie tak widziało kościół św. Józefa, to parafia stanie się perłą Chorzowa, ostoją naszych rodzin, schronieniem dla każdego. Ponieważ stale pracuję z młodymi ludźmi znam ich życie, wyzwania i nadzieje. Bardzo pragnę by odkryli w Kościele swoje miejsce, by doświadczyli w Nim obecności i miłości Pana Jezusa. Wszystkie materialne remonty czy inwestycje są po to by lepiej służyły naszemu duchowemu wzrostowi i rozwojowi naszej osobistej relacji z Jezusem. Proszę każdego z Was –  pamiętajcie zdanie św. Augustyna – „zaczynamy odnajdywać Boga, gdy zaczynamy odnajdywać samych siebie. Bez doświadczenia miłości trudno uwierzyć w Miłość Boga. Mam nadzieję, że przed nami piękny czas.   

 

Ks. dr Rafał ŚPIEWAK – proboszcz 

Rok jubileuszowy Świętego Józefa w Chorzowie

Rok Świętego Józefa


/Tekst opracowany na podstawie dokumentów Stolicy Apostolskiej, Episkopatu Polski i Metropolity Katowickiego/

 

           Ogłoszony przez papieża Franciszka 8 grudnia ubiegłego roku Rok świętego Józefa jest okazją do podjęcia inicjatyw, które mogą wzmocnić codzienne życie wiarą każdego ochrzczonego. Wydany z tej okazji przez Papieża list pasterski Patris corde, przybliża sylwetkę św. Józefa, wydobywając z niej te przymioty męża i ojca, które w obecnych czasach stały się czymś bardzo deficytowym. Współczesność potrzebuje – jak zauważa Franciszek – odnowy rozumienia zadań mężów i ojców w rodzinach, zwłaszcza zaś ich roli w procesie wychowania dzieci.


Święty Józef jest patronem Kościoła świętego. Dlatego warto polecać mu z pokorą sprawy Kościoła, sytuacje kryzysowe, także te wywołane trwającą pandemią.


Ponowne odkrycie bogactwa duchowych i osobowych cech Opiekuna Zbawiciela sprzyja kształtowaniu konkretnych postaw. Jedną z nich jest odpowiedzialność za wypowiadane słowa. W tym kontekście czymś bardzo aktualnym jest nie tylko samo milczenie świętego Józefa na kartach Ewangelii, ale również Jego gotowość do podejmowania decyzji wyłącznie po wysłuchaniu się w słowo Boże i w świetle słowa Bożego.
Innym, równie aktualnym wyzwaniem jest troska o dar małżeńskiej miłości. Święty Józef daje się poznać jako mężczyzna ceniący sobie bliskość i miłość oblubieńczą.


Rok Jubileuszowy – będąc szczególnym czasem łaski – staje się zatem dla wiernych Kościoła darem i zadaniem. Dlatego abp Wiktor Skworc ogłosił postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego na terenie Archidiecezji Katowickiej w okresie od 2 lutego do 8 grudnia 2021:

 

Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy wolni od wszelkiego grzechu, podejmą w Roku świętego Józefa następujące dzieła duchowe:

 

 • przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udziałw jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o świętym Józefie,
 • na wzór świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub duszy,
 • będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie i pomiędzy narzeczonymi,
 • powierzą swą działalność (szczególnie pracę zawodową) opiece świętego Józefa lub będą Go wzywali w modlitwach wstawienniczych za osoby bezrobotne, aby mogły znaleźć zatrudnienie, a także w intencji poszanowania godności ludzkiej pracy,
 • będą odmawiać Litanię do świętego Józefa, ofiarowaną w intencji Kościoła prześladowanego oraz w intencji ulżenia chrześcijanom na różne sposoby prześladowanym,
 • odmówią 19. dnia każdego miesiąca lub w każdą środę (dzień poświęcony wspomnieniu świętego Józefa) dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć tego Świętego,
 • uwzględniając obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy wolni od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności na cześć świętego Józefa – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci. Przy tej okazji zachęcam kapłanów, aby poświęcali się sakramentowi pokuty i często – jeśli tylko to możliwe – osobiście i korzystając z pomocy nadzwyczajnych szfarzy – zanosili Komunię świętą do osób chorych i osłabionych wiekiem.

Kościołami jubileuszowymi zostały ogłoszone m.in.:

 

 • katedra Chrystusa Króla w Katowicach,
 •  sanktuaria i bazyliki,
 • kościoły pod wezwaniem świętego Józefa w tym i nasz kościół, który stał się Kościołem Jubileuszowym,
 • inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania.

Do pielgrzymowania do wymienionych miejsc świętych są zachęceni zwłaszcza narzeczeni i całe rodziny.
Szczególną zaś formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny niech będzie Msza św. wotywna o świętym Józefie wraz z nabożeństwem jemu poświęconym. W naszej Parafii – to każda środa o g. 8,00, oraz msza św., sprawowana 19. dnia każdego miesiąca (luty-listopad br.).

 

Treść warunków uzyskania odpustu będzie umieszczona na osobnym banerze we wnętrzu naszego kościoła.

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Chorzowie, siedziba: Chorzów, Łagiewnicka 17.